۱۴۰۱/۰۱/۱۷

آخرین راه حل آزادسازی واردات خودرو اعلام شد

اخیرا صحبت های ضد و نقیضی درباره آزادسازی واردات خودرو صورت گرفت. اما روز گذشته سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن از منتفی شدن مصوبه واردات خودرو خبر داد. روح اله جانی عباسپور سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن درباره واردات خودرو گفت: شورای عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام نظر مخالف داد و واردات خودرو تایید نشد.

برای بررسی بیشتر ابعاد این موضوع و سرنوشت واردات خودرو در ۱۴۰۱ گفت و گویی با مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو انجام دادیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید. با گسترش نیوز همراه باشید.

دادفر در ابتدا اظهار کرد: واردات خودرو پیش از این هم منتفی بود اما بعضی از افراد با وجود تایید نشدن اصرار داشتند که واردات خودرو انجام خواهد شد. کاری که شورای نظارت بر سیاست های کلی نظام انجام می‌دهد این است که سیاست های کلی نظام را با مصوبات شورای نگهبان تطبیق می‌دهد. اما علت مخالفت با واردات خودرو را همچنان به صورت دقیق نمی‌دانیم.

وی ادامه داد: این موضوع که گفته می‌شود واردات خودرو با سیاست های کلی و حمایت از تولید داخل کشور در تضاد است صحیح نیست. موضوع واردات در تضاد با تولید نیست. اولا اگر بگوییم واردات با تولید در تضاد است پس چرا در سال های قبل انجام می‌شد؟ دوما آیا سیاست های کلی نظام فقط ناظر بر موضوع تولید است؟ آیا سیاست های کلی نظام مربوط به بحث رضایتمندی مردم و پاسخگویی به موقع تقاضا نیست؟ این موارد را نیز باید در نظر گرفت و به آن ها پاسخ داد. گفته می‌شود که ما در زمینه خودروسازی به دستاوردهای عظیمی رسیدیم و بحث واردات خودرو با این موضوع تداخل دارد. اگر دستاوردهای عظیم بخواهد با واردات ۷۰ هزار خودرو به مشکل بخورد که عجیب به نظر می‌رسد.

شرط افت ۳۰ درصدی قیمت خودروهای خارجی

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو درباره اثر واردات بر قیمت خودروهای خارجی اظهار کرد: گفته می‌شود که مشکل بازار با ۷۰ هزار دستگاه خودرو حل نمی‌شود و این صحبت درست است اما ۷۰ هزار دستگاه خودرو در شکستن شاخص قیمتی بسیار موثر است. ضمن این که می‌تواند نقش عمده ای از نظر روانی برای پاسخگویی به تقاضای بازار ایجاد کند. در صورتی که واردات خودرو انجام شود ۳۰ درصد قیمت مدل های خارجی افت می‌کند.

وی در پایان گفت: به نظر می‌رسد که واردات خودرو در ۱۴۰۱ کاملا منتفی باشد و تنها راهکار این است که سران قوا فکری به حال این قضیه کنند. سیاست های کلی نظام در بند ۱۲ به بهبود کیفیت زندگی مردم مربوط می‌شود. آیا از سیاست فقط باید بحث تولید را در نظر گرفت. در حال حاضر واردات خودرو تبدیل به یک موضوع امنیتی در کشور شده است. این نکته را نیز باید گفت که موضوع سیاست های کلی نظام را نباید با برداشت ناصحیح شخصی خود خدشه دار کنیم.

لینک خبر :

https://www.gostaresh.news

بازگشت به بخش اخبار