۱۳۹۶/۰۲/۲۳

آزادسازی قیمت خودرو به صلاح است؟ / بازار خودرو انحصاری نیست

 

در روزهای گذشته شورای رقابت و فعالیت آن در زمینه قیمت گذاری خودرو بارها سیبل انتقاد قرار گرفت و در نهایت برخی از کارشناسان حوزه تولید خودرو پیشنهاد حذف شورای رقابت و قیمت گذاری به واسطه فضای رقابتی را ارائه کردند، حال جای سؤال دارد که آیا چنین اقدامی در شرایط فعلی بازار خودرو امکانپذیر است؟

به گزارش خبرنگار خودروکار، همواره یکی از مسائل مرتبط با بازار خودرو در ایران قیمت گذاری محصولات است که خودروهای داخلی با فرآیند خاصی که از مجرای شورای رقابت می‌گذرد، به قیمتی می‌رسند که البته برخی شورای رقابت را قبول ندارند و بر این باورند که باید قیمت با توجه به مؤلفه‌های بازار و میزان عرضه و تقاضا مشخص شود.

البته این دست از افراد با نگاه بر اینکه بازار خودرو ایران انحصاری نیست این موارد را مطرح می‌کند که مخالفان این نظریه دقیقاً بر این باورند که بازار خودروهای داخلی ایران کاملاً انحصاری است و مردم ایران مجبور به خرید تولیدات داخلی با هر قیمتی هستند.

و اکثر افرادی که جزء طبقه متوسط اقتصادی جامعه هستند نظریه دوم را قبول دارد و بر این باورند به اجبار باید محصولات ارزان قیمت و بی کیفیت داخلی را خریداری کنند.

افرادی که بر این باورند که بازار خودرو ایران انحصاری نیست بر این عقیده‌اند که تعداد زیاد تولیدکننده و واردکننده خودرو نشان از عدم انحصار این بازار است اما شاید بتوان گفت که قیمت گذاری‌های فعلی توانی برای انتخاب خودرو به طبقه متوسط روبه پایین جامعه نمی‌دهد و باز هم به اجبار تنها توان انتخاب چند خودرو را دارند که با افزایش قیمت خودرو از انتخاب‌های آن‌ها کاسته می‌شود.

البته شاید بتوان گفت که بازار خودرو در ایران انحصاری است زیرا هر شرکت جهانی در زمینه خودرو اگر بخواهد به صورت سرمایه گذاری مستقیم در ایران خط تولید راه اندازی کند، نمی‌تواند و با انتشار چنین اخباری سریعاً یکی از خودروسازان کشور برای مذاکره و مشارکت وارد عمل می‌شود.

حال با این تفاسیر در روزهای گذشته احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان پیشنهاد آزادسازی قیمت خودرو و خروج از فرآیند قیمت گذاری توسط شورای رقابت را مطرح کرد که جای سؤال دارد در صورت آزادسازی چه تضمین اجرایی برای حمایت خودروسازان از منافع مشتریان وجود دارد.

او در این رابطه به خبرنگار خودروکار، گفت: تجربه گذشته نشان از آن دارد، زمانی که خودرو در حاشیه بازار عرضه می‌شد، در طی ۱۵ سال شاخص قیمت خودرو نسبت به دیگر شاخص‌ها بسیار کمتر بوده است.

نعمت بخش افزود: متاسفانه در دولت نهم و دهم، روند گذشته کنار گذاشته شد و شرایط دیگری حاکم شد که با توجه به شرایط فعلی که تیراژ تولید و تعداد خودروسازان نسبت به گذشته افزایش یافته است، می‌توان شاهد فضای رقابتی و غیرانحصاری بازار خودرو بود.

دبیر انجمن خودروسازان با بیان اینکه خودروسازان در سال‌های اخیر هیچگاه به سمت انحصاری کردن بازار پیش نرفته‌اند، خاطرنشان کرد: در مجموع می‌توان مدعی شد که بازار خودرو کشور انحصاری نیست و با تکیه بر این موضوع اگر قیمت گذاری خودرو به صورت آزادانه انجام و از زیر نظر شورای رقابت خارج شود، فشاری بر مشتریان بازار وارد نخواهد شد.

او تاکید کرد: در شرایط مورد بحث اگر خودروسازی قیمت محصول خود را غیرمنطقی اعلام کند، به طور حتم رقیب با ارائه قیمت منطقی بازار را از آن خود خواهد کرد، از این رو شرایط بازار کاملاً رقابتی خواهد بود.

همچنین در این زمینه محمد نجفی منش کارشناس بازار خودرو به خودروکار، گفت: با توجه به تعداد تولیدکنندگان و واردکنندگان خودرو در کشور در کنار تنوع بیش از ۱۰۰ مدل خودرو، انحصار بازار خودرو بی معنا است.

او افزود: بازار انحصاری نیست و روش قیمت گذاری فعلی در کشور تنها مختص ایران است و چنین شیوه‌ای که دولت به بحث قیمت گذاری ورود کند، وجود ندارد.

نجفی منش در انتها با بیان اینکه بازار با اتکا بر هوشمندی خود توان قیمت گذاری دارد، تاکید کرد: با توجه به آنکه شعار سالجاری تولید و اشتغال است، قیمت گذاری توسط دولت دقیقاً یکی از موانع افزایش حجم تولید به شمار می‌آید.

با این تفاسیر می‌توان گفت که از نظر اکثر کارشناسان بازار انحصاری نیست و بازار خودرو توان قیمت گذاری را دارد اما حال باید دید که مصرف کننده نهایی نیز چنین اعتقادی دارد و در ورطه عمل خودروسازان به منافع مصرف کننده نهایی که توان خرید خودروهای گران قیمت را ندارد، فکر می‌کنند؟

انتهای پیام/

 

بازگشت به بخش اخبار