۱۳۹۶/۰۳/۰۸

تشدید فشارها برای شماره‌گذاری خودروهای ساخت آمریکا با اهرم “شکایت قضایی”

خبر می‌رسد، فشارها برای شماره‌گذاری و ورود غیرقانونی خودروهای ساخته‌شده در آمریکا قوت گرفته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درست یک سال پیش بود که واردات خودروهای آمریکایی به کشورمان سروصدای زیادی به پا کرد، ورود چندین دستگاه خودرو که با برندهای غیر اما ساخت آمریکا به ایران رسیده بود؛ محصولاتی که برندهای تویوتا، بی‌ام‌و و هوندا را شامل می‌شد. اما پس از اعلام موضع رسمی و مخالفت کارشناسان و مسئولان شماره‌گذاری این خودروها از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی متوقف شد، اتفاقی که به‌یک‌باره زنگ خطر را برای برخی از فرصت‌طلبان عرصه واردات خودرو به صدا در آورد.

در همین شرایط بود که واردات خودروهای آمریکایی با درج اسامی ۲۴ مدل شورلت در لیست خودروهای مجاز به واردات سروصدای زیادی را به‌پا کرد به‌نحوی که رهبر معظم انقلاب در دیدار خود با کارگران به اظهار نظر جدی در این رابطه پرداختند و فرمودند: “من نمی‌دانم قضیه واردات خودروهای آمریکایی چیست که بر سر زبان‌ها افتاده و برخی می‌گویند، خودروهای آمریکایی را خود آمریکایی‌ها هم استفاده نمی‌کنند به‌خاطر مصرف بالا و مشکلات آن. این در مطبوعات آنها هم منعکس شد. حالا ما بیاییم از خودروهای آنها استفاده کنیم، آن هم آمریکا؟ اینها را بایستی به‌طور جدی جلوی آن ایستاد. من می‌دانم افرادی هستند که برای واردات این خودروها به وزرا فشار می‌آورند، منفعت دارند و سود دارند ولی باید جلوی این فشارها بایستند و قبول نکنند”. این موضع‌گیری قاطع رهبری به‌نوعی حجت را در خصوص واردات این‌گونه خودروها به کشور تمام کرد.

اما گویا هنوز داستان واردات خودروهای آمریکایی به کشور تمام نشده و اختلاف نظر دستگاه‌ها به واردات خودروهای تولیدشده در آمریکا کشیده است. آخرین خبرها در این باره حاکی است که برخی واردکنندگان و حتی نمایشگاه‌داران با واردات غیرقانونی خودروهای آمریکایی موافق بوده و اقدام به مقابله با این تصمیم و فشار آوردن به پلیس راهور برای شماره‌گذاری این خودروها کرده‌اند. مطابق اخبار طی شکایتی که از سوی اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران خودرو صورت گرفته، قرار است تا فشارها برای صدور مجوز شماره‌گذاری این خودروها بیشتر شود.

البته علاوه بر اتحادیه صنف نمایشگاه‌ها و فروشندگان خودروی تهران، انجمن واردکنندگان خودرو هم معتقد است منظور از خودروهای آمریکایی، خودروهایی با برندهای این کشور است و خودروهای تولیدی سایر خودروسازان دنیا که در آمریکا تولید می‌شوند، ذاتاً آمریکایی به شمار نمی‌روند و ثبت‌سفارش آنها نیز بنا به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان متولی صنعت خودرو و واردات آن، ممنوع نیست، این در حالی است که واردات خودروهای غیرآمریکایی ساخته‌شده در آمریکا در واقع کمک به اشتغالزایی در این کشور است و توجیه ندارد.

فشارها برای شماره‌گذاری و ورود غیرقانونی خودروهای آمریکایی در حالی قوت گرفته است که رهبر معظم انقلاب نیز در سخنان خود که سال گذشته انجام شد، این موضوع را پیش‌بینی کرده بودند و به مسئولان دولتی و وزرا نیز هشدار داده بودند. کنار این اتفاق هفته گذشته نیز خبر رسید که مذاکرات و پیگیری‌های گسترده واردکنندگان و ذی‌نفعان این خودروها منجر شد تا معاون قضایی دادستان کل کشور نیز به‌نیابت از قوه قضاییه به این پرونده ورود کند و با ارسال نامه‌ای خواستار ارایه دلیل عدم‌شماره‌گذاری این خودروها بشود.
بدون تردید رویکرد دولت در پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی و همچنین جلوگیری از واردات کالاهای غیرضروری در سال‌های اخیر از جمله محورهایی است که خصوصاً از جانب وزارت صنعت نادیده گرفته شده و به‌نوعی منجر به واردات کالاهای لوکس و غیرضروری به کشور شده است.

 

 

بازگشت به بخش اخبار