۱۳۹۶/۰۳/۰۸

روند صعودی واردات خودرو در فروردین

 

به‌رغم آنکه دولت اواخر سال گذشته با تغییر قوانین، واردات خودرو را محدود کرد اما آمار گمرک گویای آن است که در فروردین‌ماه امسال واردات به رکورد بی‌سابقه‌ای دست پیدا کرده است.

به گزارش خودروکار،براساس آمار انجمن واردکنندگان خودرو، واردکنندگان با واردات ۳ هزار و ۸۶۶ دستگاهی خودرو طی فروردین‌ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته رشد بیش از ۱۲۸ درصدی را تجربه کردند که عمده‌ترین دلیل این موضوع، واردات باقی خودروهای ثبت‌سفارش شده توسط شرکت‌های متفرقه است.

 

طبق دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت در اوایل دی‌ماه سال گذشته واردات خودرو توسط شرکت‌های متفرقه و نمایندگی‌های غیرمستقیم ممنوع اعلام شد. از آنجا که واردکنندگان متفرقه بعد از اعمال محدودیت، مهلت مشخص ۶ ماهه‌ای برای ترخیص خودروهای ثبت‌سفارش شده دارند؛ بنابراین تلاش شد تا در مدت زمان تعیین‌شده تمامی خودروهای ثبت‌سفارش‌شده را به کشور وارد کنند که همین موضوع موجب رشد بسیار زیاد واردات خودرو به کشور در فروردین‌ماه شده است.

 

هرچند آمار بازار خودروهای وارداتی همانند بازار خودروهای داخلی به رسم هر ساله در ماه‌های فروردین و اردیبهشت با کاهش تقاضا مواجه است، اما کارشناسان معتقدند واردات خودرو به کشور به‌دنبال حذف واردکنندگان متفرقه از پاییز امسال با چالش اساسی مواجه خواهد شد. در این مورد، فرهاد احتشام‌زاد، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به اینکه مبدا واردات ۷۱ درصد خودروها از امارات متحده عربی بوده است، می‌گوید: از آنجا که امارات کشوری واسطه برای واردات است؛ بنابراین این موضوع نشان می‌دهد حجم عمده واردات به‌دلیل ترخیص خودروهای ثبت‌سفارش شده واردکنندگان توسط شرکت های متفرقه است. وی معتقد است، بعد از اتمام ثبت‌سفارش‌ شرکت‌های متفرقه، قطعا شاهد کاهش جدی واردات خودرو به کشور خواهیم بود موضوعی که طی دو ماه آینده رقم خواهد خورد.

 

به این ترتیب طی فروردین‌ماه گذشته، تعداد ۳ هزار و ۸۶۶ دستگاه خودرو وارد کشور شده است که ۱۰۳ میلیون و ۸۶۷ هزار و ۸۱ دلار ارزش دلاری خودروهای وارد شده به کشور طی این مدت بوده است که نشان از رشد ۱۵۴ درصدی نسبت به فروردین سال گذشته دارد. یکی از نکات قابل توجه در آمار واردات، ورود ۲۶۵ دستگاه خودروی ۳۰۱ و ۵۰۸ متعلق به شرکت پژو است که به‌نظر می‌رسد این خودروها به‌منظور بازارسنجی از سوی شرکت ایکاپ وارد کشور شده‌اند.

 

بازگشت به بخش اخبار