۱۳۹۶/۰۳/۰۸

واردات ۱۹۱۰ خودروی ساخت آمریکا قانونی بوده/پلیس تفسیر به رأی نکند

 

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بیان اینکه یک برداشت ناصواب باعث شده تا ۱۹۱۰ دستگاه خودرو معطل شماره‌گذاری باشند، گفت: یقیناً باید شماره‌گذاری خودروهای غیرآمریکایی ساخت آمریکا انجام شود و پلیس راهور نباید تفسیر به رأی کند.

مهدی دادفر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در خصوص شماره‌گذاری خودروهای غیرآمریکایی ساخت آمریکا که امروز با اختلاف نظرهایی میان دستگاه‌ها روبه‌رو شده است، اظهار داشت: انجمن واردکنندگان خودرو همیشه مطابق قانون و منویات مقام معظم رهبری عمل کرده و به هیچ عنوان حاضر به نقض قانون با واردات خودروهای آمریکایی نیست اما در مورد شماره‌گذاری خودروهای غیرآمریکایی ساخت آمریکا امروز برداشت‌های ناصوابی توسط راهنمایی و رانندگی انجام شده است.

وی با بیان اینکه بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری در ممنوعیت واردات خودرو، شورولت‌هایی که به ایران وارد شده بود برگشت داده شد، افزود: با وجود این تصمیم سایت ثبت سفارش خودروهای ساخت آمریکا تا بهمن ماه ۹۵ باز بود و واردکنندگان در‌ آن مقطع اقدام به ثبت‌سفارش خودرو می‌کردند.

نایب‌رئیس انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به اینکه در حالی سایت ثبت سفارش خودرو تا بهمن ماه سال گذشته باز بود که از آبان ماه همان سال راهنمایی و رانندگی از شماره‌گذاری خودروهای ساخت آمریکا ممانعت می‌کرد، تصریح کرد: به‌اعتقاد ما تنها مرجع ممنوعیت یا محدودیت در خصوص واردات و صادرات خودرو وزارت صنعت است و این مرجع باید در این رابطه تصمیمات لازم را اعمال کند. نکته جالب توجه آنکه وزارت صنعت طی نامه‌ای به پلیس راهور از آنها دلیل عدم شماره‌گذاری خودروهای ساخت آمریکا را مطرح کرده اما آنها هیچ پاسخ قانع کننده‌ای را اعلام نکردند.

دادفر اضافه کرد: یک برداشت ناصواب باعث شده تا ۱۹۱۰ دستگاه خودرو معطل شماره‌گذاری باشند، سؤال واردکنندگان در ممنوعیت شماره‌گذاری این خودروها این نکته است که اگر این موضوع غیرقانونی بود چرا تا بهمن ماه سال گذشته سایت ثبت سفارش باز و مشکلی برای واردات وجود نداشت. ما اعتقاد داریم این تعداد واردکننده براساس قانون و مقررات عمل کرده و نباید درگیر برداشت‌های نامعقول پلیس راهور شوند.

وی افزود: به‌ اعتقاد ما یقیناً باید شماره‌گذاری خودروها انجام شود مگر آنکه رهبری دستور ممنوعیت شماره‌گذاری آنها را اعلام کنند چرا که هیچ کس اجازه تفسیر به رأی منویات مقام معظم رهبری را ندارد. امروز بیش از هزار دستگاه خودرو درگیر اختلافات بین‌دستگاهی قرار گرفته‌اند. شاید وزارت صنعت در بستن سایت ثبت سفارش تعلل به خرج داده اما ناجا نمی‌تواند بدون هماهنگی تصمیم به عدم شماره‌گذاری خودروها کند.

نایب‌رئیس انجمن واردکنندگان خودرو با تأکید بر اینکه این خودروها امکان بازگشت ندارند، گفت: پلیس راهور نباید در راستای منویات رهبری که خود آن را تفسیر کرده شماره‌گذاری خودروهای ساخت آمریکا را که در‌آن مقطع به‌صورت قانونی به کشور وارد شده بود ممنوع کند.

 

بازگشت به بخش اخبار