۱۳۹۶/۰۳/۰۸

واردات ۶۰ هزار خودرو تا پایان سال ۹۵

پرشین خودرو: کل واردات انجام شده در ۶ ماهه ابتدایی سال ۹۵ ۲۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار شده و سهم خودرو در این حجم بالای مالی زیر ۵ درصد بوده است.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، فرهاد احتشام زاد رئیس انجمن واردکنندگان خودرو، با بیان این مطلب و با اشاره به سهم ۹۴ درصدی اعضای این انجمن در واردات خودرو به کشور گفت: متاسفانه بر خلاف گفته قانون، در هیچ کدام از تصمیم گیری هایی که به واردات خودرو مربوط می شود از مشورت انجمن واردکنندگان خودرو استفاده نمی شود!

وی ادامه داد: ما ۳۰ عضو داریم که در بین آنها ۲۰ نماینده رسمی برندهای معتبر نیز حضور دارند و با توجه به تجربه و اطلاعاتی که در مورد بازارهای خودرو داریم و همچنین ارتباطی که بین ما و شرکت های مادر تولید کننده خودرو وجود دارد می توانیم به دولت و وزارت صنعت در اتخاذ تصمیمات درست کمک کنیم.

رییس انجمن واردکنندگان خودرو در مورد آمار واردات در ۶ ماهه ابتدایی سال ۹۵ گفت: ۳۲هزار و ۴۲۸ دستگاه خودرو به ارزش ۸۵۰ میلیون دلار و از نظر تنوعی ۵۶ مدل خودرو در این مدت وارد کشور شده که بیش از ۲ هزار میلیارد ریال درآمد مالیاتی برای دولت در پی داشته است.

وی میزان تولید داخلی در مدت ۶ ماه را بیش از ۵۳۰ هزار دستگاه خودرو اعلام کرد و افزود: نسبت خودروهای وارداتی به خودروهای تولیدی در داخل چیزی در حدود ۶ درصد بوده است و پیش بینی ما از واردات در نیمه دوم سال ۹۵ نشان می دهد که این سهم کاهش پیدا خواهد کرد.

احتشام زاد تاکید کرد: امسال در حدود ۶۰ هزار دستگاه خودرو وارد خواهد شد و بدین ترتیب سهم خودرو در سبد وارداتی ایران را به ۴.۲۵ درصد می رساند.

وی ادامه داد: از نظر کشورهایی که واردات خودرو از طریق خاک آنها صورت گرفته است، امارات، چین و کویت رتبه های اول تا سوم را دارند و البته حجم واردات از کویت نسبت به دو کشور اول بالا نیست.

رییس انجمن واردکنندگان خودرو در مورد سهم برندهای خودرویی از واردات سال جاری گفت: همچنان هیوندای، کیا و تویوتا در صدر جدول واردات خودرو به کشور قرار دارند اما برندهای رنو و لکسوس در سال جاری رشد بسیار خوبی در واردات داشته اند و از نگاه بنده اگر با همین رشد ادامه دهند تا آخر سال می توانند مقام خود در واردات به ایران را ارتقا بخشند.

بازگشت به بخش اخبار