۱۳۹۹/۰۳/۱۰

وزارت صمت خواستار تمدید ۳ ماهه واردات خودرو و کالای گروه ۴ شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به معاون اول رییس جمهور خواستار تمدید مهلت ترخیص خودروهای دپو شده و بخشی از کالاهای گروه چهارم کالای در گمرکات اجرایی کشور شد.

در این نامه آمده است: الف: همانطوری که مستحضرید مهلت ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات اجرایی کشور موضوع مصوبه شماره ۱۵۲۶۷۶ ت ۵۷۳۹۴ه مورخ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ نهایتا تا تاریخ ۱۳۹۹/۲/۲۹ تمدید گردید که معضلاتی به شرح ذیل عملا مانع اجرایی شدن کامل مصوبه شده است.

۱- طولانی شدن فرآیند انتقال ثبت سفارشات سال های قبل از سامانه ثبت سفارش به سامانه جامع تجارت جهت انجام اقدامات قانونی ثبت سفارش

۲- عدم آمادگی زیرساخت‌های سیستمی در سامانه جامع تجارت و سامانه پنجره تجارت فرامرزی (EPL) و فقدان هماهنگی بین دستگاه‌های ذی مدخل در مصوبه فوق الذکر همچون بنیاد شهید و امور ایثارگران، سازمان بهزیستی و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

۳- شیوع بیماری کرونا و تأثیر مستقیم آن در کاهش کارکرد دستگاههای اجرایی

ب: مشکلات عدم ترخیص بخشی از کالاهای گروه چهارم کالایی:

۱- این دسته از کالاها که مرتبط با مصوبه شماره ۱۵۲۶۷۷ ت۷۳۲۲ه مورخ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ می‌باشد امکان ترخیص آنها فراهم نشده که عمده دلایل آن به شرح ذیل می‌باشد.

۱-۲- عمده ثبت سفارشات متعلق به سال ۱۳۹۷ بوده و به دلیل تغییر ردیف تعرفه و یا تفکیک آنها در سال ۱۳۹۸ ویرایش این قبیل ثبت سفارشات با مشکلات عدیده ای در سامانه جامع تجارت و پرتال ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مواجه شده است.

۱-۳- شیوع بیماری کرونا تأثیر مستقیم در کاهش کارکرد دستگاههای اجرایی و بالطبع عدم

تحقق مصوبه فوق الذکر داشته است لهذا باتوجه به محرومیت تعداد قابل توجهی از افراد ذیحق از تسهیلات این دو مصوبه مقرر فرمایند پیش نویس مصوبه پیوست در خصوص استمهال سه ماه هر دو مصوبه در اولین جلسه هیأت محترم وزیران مطرح و مورد موافقت قرار گیرد.

لینک خبر :

https://www.farsnews.ir/news/13990310000519

بازگشت به بخش اخبار