۱۳۹۴/۰۴/۳۰

چگونه خودرو بخریم؟

چگونه خودرو بخریم؟

پیدا کردن و خریدن ماشین کار راحتی نیست. باید تصمیمات زیادی بگیریم و مولفه‌های زیادی را اندازه گیری کنیم و البته از بین رنگ‌های متنوع یکی را انتخاب کنیم. یک فاکتور تصمیم‌گیری خیلی مهم هزینه است و اینکه قرار است چقدر از خودرو استفاده شود. چه از فروشنده خصوصی خرید کنیم چه از دلال ماشین، چه خودروی صفر بخرید و چه کارکرده، دقیقا بدانید که چه میخواهید و قادر باشید که در صورت لزوم قید خریدتان را بزنید. این فاکتورها دو مولفه خیلی مهم در خرید خودرو هستند.

تکلیفتان را انجام دهید. از انتظاراتی که از خودرو دارید برای خودتان یک لیست درست کنید. درست کردن چنین لیستی در جنبه‌های مختلف زندگی کاربرد زیادی دارد چه برسد به خرید خودرو که انقدر هم پرهزینه است.
بعضی از معیارهایی که میتوانند مهم باشند عبارتند از کارایی، امنیت، قابلیت اطمینان، اندازه، راحتی، مصرف بهینه سوخت، هزینه، ارزش هنگام فروش، نوع انتقال، سایز موتور، میزان مصرف بنزین، رنگ ماشین و تعداد کیلومترهایی که از ماشین استفاده شده ( در صورتی که ماشین کارکرده میخرید).

معیارهایی که در لیستتان یادداشت کردهاید الویتبندی کنید.

برای چه جنبه‌هایی از ماشین دلخواهتان حاضرید هزینه کنید؟ اکثر مردم میگویند برای امنیت خودرو، در صورتی که بیشتر به دنبال کارایی، راحتی و شکل ظاهری آن هستند. با خودتان صادق باشید تا فرآیند خرید کردن راحت‌تر شود. مزایا و معایب خرید یک ماشین صفر را در نظر بگیرید و مواظب باشید که در جیبتان سوراخ ایجاد نکند.

مزایا

 • دستتان برای انتخاب باز است. به جای اینکه خودتان را به ماشینهای کارکرده موجود محدود کنید، میتوانید در صورت امکان مالی ماشین دلخواهتان را بخرید.
 • مقرون به صرفه است زیرا هزینه‌های جانبی تعمیرات ندارد.
 • از ویژگیها و امکانات خودروهای جدید بهره می‌برید.
 • وقتی ماشین صفر میخرید دقیقا می‌دانید چه چیزی خریده‌اید و با اطمینان میدانید که این ماشین تعمیر نشده و به این فکر نمی‌کنید که در گذشته چه اتفاقی برای ماشین افتاده است.

3

معایب

 • در مقایسه با خرید ماشین کارکارده هزینه بیشتری میپردازید.
 • افت قیمت فوری: به محض اینکه خودرو را بخرید و آن را از پارکینگ خارج کنید از ارزش خودرو کاسته اید. به این افت قیمت اصطلاحا اثر لیمو یا Lemon Effect میگوییم.
 • هزینه های بیمه بالاتر است.
 • اطلاعات مبهم برای سال مدل.

مزایا و معایب یک خودروی کارکرده را در نظر بگیرید
ماشینهای کارکرده نسبتا ارزانتر هستند و خریدارها یک ایده ای از آنچه خریداری میکنند دارند و با آنها آشنا هستند هر چند خرید این خودروها معایب خاص خود را دارد.

مزایا

 • هزینه. البته که وقتی یک خودروی نو میخرید باید هزینه زیادتری بپردازید.
 • نرخ بیمه بهتر. شرکتهای بیمه میدانند که رانندگان خودروهای کارکرده محتاط تر هستند و متعاقبا بر این اساس نرخ بیمه شان را تعیین میکنند.
 • افت قیمت کمتر. در مقایسه با خرید خودروی صفر افت قیمت کمتری خواهد داشت زیرا در فروش اول افت قیمت را از سر گذرانده است.

معایب

 • نرخ فروش بالا توسط دلالان ( نسبت به ارزش واقعی خودرو کارکرده): فروشندگان میدانند که میتوانند سود خیلی خوبی بابت فروش ماشینهای کارکرده به دست آورند.
 • هزینه های نگهداری بالا: خودروهای کارکرده معمولا هزینه های متفرقه جانبی خواهند داشت.
 • گذشته تاریخی مبهم در خصوص داشتن یا نداشتن تصادف.
 • وقتی که خودروی دست دوم میخرید نمیدانید که چه کسی قبلا راننده خودرو بوده و هر چند وقت یکبار خودرو سرویس شده است و آیا تصادفات زیادی را پشت سر گذاشته؟

2

بودجه خود را مشخص کنید. قبل از اینکه مشخص کنید چه خودرویی میخواهید درمورد بودجه‌ای که بابت خرید خودرو میخواهید صرف کنید تصمیم بگیرید. مشخص کردن بودجه شما را از ولخرجی بر حذر خواهد داشت و به شما میگوید که چه هنگام و چرا از یک معامله بد فرار کنید. مدلهایی را جست و جو کنید که متناسب با معیارها و بودجه شما هستند. میتوانید به بنگاههای معاملات ماشین سری بزنید، یا وبسایتهای خرید و فروش خودرو را چک کنید.

چند نکته که بد نیست در شروع خرید به خاطر بسپارید:

 • از اینترنت استفاده کنید. بدترین چیز برای یک فروشنده ماشین، یک خریدار آگاه است. یک خریدار که دقیقا میداند چه میخواهد و هیجان زده نمیشود، دقیقا میداند چه خودروهایی در بازار موجود میباشند. جست و جو در اینترنت حتما به شما کمک میکند تا به این هدف برسید.
 • نتایج اولیه خود را یادداشت کنید.
 • میتوانید لیست قیمتهایی که برای خودتان تهیه کرده اید با قیمتهای دلالان مقایسه کنید.


خرید کردن

وقتی به بنگاه معاملاتی میروید به قصد خرید نروید. اجازه ندهید که فروشنده مزاحم فکر کردن و تصمیم گیری شما شود. اگر حس میکنید که توضیحات فروشنده مزاحم فرآیند بررسیتان میشود به او بگویید که قصد خرید ندارید و فقط در حال تحقیق کردن در مورد خودروها هستید. اگر به توضیحاتش ادامه داد از فروشگاه بیرون بیایید و به یک بنگاه دیگر بروید. مطمئنا شما نمیخواهید از فروشگاهی خرید کنید که نظرشان را به شما تحمیل میکنند.

مطلع شوید که فروشنده چقدر برای خرید آن خودرو هزینه کرده است. اصطلاحا هزینه فاکتور را بدانید. نسبتا به راحتی میتوانید بر روی اینترنت چک کنید. در این حالت مجبور نیستید که بر روی قیمت بالایی که فروشنده در نظر گرفته چانه بزنید و قیمت را پایین بیاورید، بلکه فروشنده مجبور است بر روی قیمت پایین که شما گفته اید چانه بزند و قیمت را بالا ببرد. مطمئن باشید در این حالت موقعیت بهتری خواهید داشت. دقت کنید که هزینه فاکتور مطابق باشد با ویژگیهایی که شما در نظر دارید.
6

وقتی میخواهید شخصا در مورد قیمتها چانه زنی کنید، دانستن قیمت فاکتور خودرو برایتان کارآمد خواهد بود.
سنجش اعتبار خود را بدانید. شما میتوانید گزارش آن را سالی یک بار به صورت رایگان از یکی از ۳ آژانس اصلی گزارش اعتبارات دریافت کنید. اگر تا به حال اقدام نکرده اید حتما این کار را انجام دهید.

7

از یک بانک یا یک آژانس اعتباری وام بگیرید. گرفتن وام از خود فروشنده‌ها ایده بدی است. بهتر است وام خود را از قبل آماده داشته باشید بعد وارد معامله شوید. وقتی با پول نقد وارد معامله میشوید ممکن است فروشنده قیمت را بشکند و اگر این کار را نکرد، می‌توانید خریدتان را از جای دیگری انجام دهید.

ماشین رویاییتان را در نظر بگیرید.
یک خریدار باهوش خود را آماده میکند که توان این را داشته باشد که در هر مرحله از مذاکره قید معامله را بزند و از فروشگاه بیرون بیاید. در غیر این صورت ممکن است بیشتر از ارزش واقعی خودرو بپردازد.

یک فروشنده زیرک سعی دارد با توضیحاتی که به شما میدهد اینطور به شما القا کند که زمان زیادی را برای شما صرف کرده، به همین دلیل ترک نمایشگاه و خرید نکردن برای شما دشوار خواهد شد. مراقب باشید که در این تله نیفتید. بدانید که هرچقدر زمان برای مذاکره و تحقیق صرف کنید حتی اگر نتیجه نگیرید این مذاکرات و تحقیقات برای شما یک جور سرمایه گذاری محسوب میشود.

اگر تصمیم دارید یک اتومبیل را برای زمان نسبتا طولانی نگهدارید، لیزینگ را فراموش کنید. فروشندگان میدانند که میتوانند پول خیلی زیادی از کسانی که تصمیم دارند یک خودرو را به صورت لیزینگی خریداری کنند به دست آورند. اما افسانه رایج که میگوید لیزینگی خریداری کردن یک ماشین همیشه بد است لزوما دقیق نمیباشد. اگر تصمیم دارید یک خودرو را برای کمتر از ۳ سال نگهدارید یک معامله مناسب محسوب میشود.

12

تست رانندگی اتومبیل مهمترین بخش از خرید است. اگر تصمیم به تست رانندگی خودرو دارید، احساسات و هیجاناتتان را کنترل کنید. فروشندگان میدانند که مردم وقتی سوار خودرو میشوند از لحاظ احساسی به خودرو وابسته میشوند و کمتر قادرند یک معامله نامناسب را ترک کنند. کارهایی که در هنگام تست رانندگی میتوانید انجام دهید تا شعله اشتیاقتان را کم کنید:

 • اگر لازم میدانید از فروشنده بخواهید که وقتی رانندگی میکنید، صحبت نکند. ممکن است فروشنده در هنگام تست رانندگی مدام در مورد ویژگیها و امکانات خودرو صحبت کند و سعی کند شما را قانع کند که این یک معامله شیرین است.
 • همسرتان را همراه خود ببرید او میتواند به شما کمک کند که تحلیل کنید ارزش آن ماشین چقدر است.
 • به اندازه کافی برای خرید زمان بگذارید. برای تست رانندگی وقت صرف کنید. در رانندگی عجله نکنید. سوالاتی که جوابشان برایتان مهم است بپرسید و منتظر شنیدن پاسخهای لازم باشید.

روی قیمت نهایی مذاکره کنید. فروشنده‌ها سعی میکنند که با اضافه کردن سرویسها، خدمات و … معامله را به اصطلاح شیرین کنند (ظاهرا برای شما و واقعا برای آنها). حتی بعد از توافق بر روی قیمت خودرو ممکن است سعی کنند حس گناه را به شما القا کنند به این صورت که اظهار کنند این معامله برایشان هیچ سودی ندارد. در این صورت به فروشنده بگویید که من فقط آماده ام که بر روی قیمت نهایی توافق کنم و انتظار دارم که این عدد، عدد نهایی باشد نه عددی برای شروع قیمت‌گذاری!

سعی کنید ترفندهای فروشندگان را در دادوستدهایشان بشناسید، اینطور نیست که همه آنها فریبکار باشند ولی بسیاری از آنها در صنعت خودرو وجود دارند. آگاهی از ترفندهای معامله به شما کمک میکند برای نشستن و مذاکره آمادگی داشته باشید.

فروشندگان معامله را با یک عدد مضحک و خیلی بالا شروع میکنند برای اینکه القا کنند که بعد از پایین آمدن از قیمت اولیه، تخفیف خیلی خوبی به شما داده اند. ولی اگر قیمت فاکتور یا invoice price را بدانید آن وقت بابت ترک کردن این معامله توهین آمیز احساس بدی نخواهید داشت.

ساختار حق کمیسیونها را بدانید. چیزی که معامله‌گر به دست می‌آورد چیزی در حدود ۱۰ تا ۲۵ درصد مابه تفاوت قیمت فاکتور و قیمت فروش است. پس هرچه قیمت فروش خودرو بالاتر باشد حق کمیسیون بیشتری عاید معامله‌گر خواهد شد.

اگر مایلید این طرفند هوشمندانه را به کار ببرید:
اول تصمیم بگیرید که دقیقا چه نوع خودرویی میخواهید بخرید. چند نمایندگی که این نوع خودروی خاص را دارند پیدا کنید با هر کدام از این نمایندگیها تماس بگیرید و به آنها بگویید که در ساعت ۵ بعدازظهر یک خودرو با این مشخصات میخواهید. به آنها بگویید که مذاکره نمیکنید وبه دفتر آنها نمیروید تا وقتی که روی قیمت توافق کنید و قیمت نهایی را از آنها بپرسید (مالیاتها و هرچه که شامل قیمت میشود) ممکن است که معامله‌گر نخواهد این بازی را با شما انجام دهد ولی از طرفی هم نمی‌خواهد که این فرصت فروش خود را از دست بدهد. آنها را مطمئن کنید که اگر کمترین قیمت ممکن را به شما بدهند حتما از آنها خرید میکنید.

18

قبل از اینکه یک ماشین کارکرده بخرید ماشین را به یک مکانیک نشان بدهید تا عملکرد خودرو و تصادفات احتمالی و خرابی رادیاتور و … را چک کند. خرید کردن با آرامش ذهنی به شما کمک میکند که بهترین معامله را انجام دهید.

قبل از خرید یک ماشین گزارش خلافی آن را بگیرید. چک کنید که خودرو دزدی نباشد و یا از رده خارج نشده باشد. میتوانید روی اینترنت گزارش کامل خودرو را چک کنید. (در ایران از دفاتر پلیس+۱۰ کمک بگیرید).

قبل از امضاء، قرارداد را به دقت بخوانید. تا وقتی که خودرو را به پارکینگتان منتقل نکرده‌اید، گاردتان را پایین نیاورید. مطمئن شوید که هرچیزی را که در قرارداد میخوانید متوجه میشوید و اگر چیزی را متوجه نشدید حتما سوال بپرسید. اگر شما اطلاعات کمی در مورد خرید خودرو دارید حتما سعی کنید در هنگام خرید کسی را که اطلاعات خوبی در مورد خودرو دارد همراه خود ببرید.

20

هشدار:
همیشه آزمون رانندگی اتومبیل را انجام دهید. همه چیز را چک کنید مثل صدای موتور، برف پاک کن، تهویه هوا (در صورت وجود)، بخاری، چراغهای عقب، لامپهای سقفی، داشبورد، چراغ راهنما، صندوق عقب، کیفیت صندلی‌ها، راحتی صندلیها برای مسیرهای طولانی، دید ماشین، کمربند ایمنی، کیسه‌های هوا، رادیو، سقف اتومبیل و .. که از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

شیوا حاجیوند
منبع: ویکی‌چگونه http://www.wikihow.com/Buy-a-Car

بازگشت به بخش اخبار