۱۳۹۸/۰۷/۲۱

۱۰۰۰ خودروی خارجی پشت درب گمرک/ دو راهی برای ورود به بازار یا اموال تملیکی/ مقام مسئول: شاید خودرو‌ها را به افغانستان صادر کنیم!

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: گویا مافیای خودروسازی زیاد موافق ترخیص این خودرو‌ها نیست، چون انجمن واردکنندگان خودرو کاری کرد که مردم به دنبال مطالبه خودروی خوب باشند و این انجمن باعث شد تا بسیاری از فساد‌ها نمایان شود و لذا از قدیم گفته اند، «زدی ضربتی ضربتی نوش کن» و هم اکنون ما در حال خوردن آن ضربه از سوی مافیای خودروسازی هستیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ در دوازدهم دی ماه  ۱۳۹۷ بود که خبری مبنی بر اینکه شورای عالی هماهنگی اقتصادی مجوز ترخیص ۱۳ هزار خودرو را صادر کرده است، منتشر شد؛ بنابراین، دولت مصوبه‌ای را در شانزدهم دی ماه ۱۳۹۷ از سوی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور برای اجرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت اقتصاد و نیز بانک مرکزی ابلاغ نمود. با گذشت حدود دو ماه از ابلاغ این مصوبه مهدی میراشرفی، رئیس کل گمرک طی مصاحبه‌ای اعلام کرد، تاکنون از بین ۱۳ هزار خودروی دپو شده در گمرک تنها ۲۰۰ خودرو یعنی ۲ درصد از کل خودر‌وهای توقیف شده به کشور وارد شده اند. در نهایت، با پایان مهلت چهار ماهه و به دلیل عدم هماهنگی بین دستگاه‌ها در مجموع کمتر از هزار دستگاه خودرو از گمرکات کشور ترخیص شدند.

با توجه به اینکه در مهلت چهار ماهه تنها بخش بسیار کوچکی از ۱۳ هزار دستگاه خودرو از گمرک ترخیص شدند، دولت دوباره مهلت ترخیص خودرو‌ها را دو ماه دیگر تمدید کرد. مطابق با آمار انجمن واردکنندگان خودرو در نهایت در این دو ماهه تنها ۶۷۰۰ دستگاه خودرو از گمرکات ترخیص شد.

دادفر با بیان اینکه بالغ بر ۵ هزار دستگاه خودرو همچنان منتظر ورود به کشورند، گفت: از این تعداد ۱۰۴۸ دستگاه خودرو گواهینامه گمرکی دریافت کرده اند، بالغ بر ۱۰۰۰ دستگاه به گمرکات کشور اظهار شده است و مابقی یعنی حدود ۳ هزار دستگاه نیز دارای قبض انبار هستند و هنوز به گمرک اظهار نشده اند.

دبیر انجمن واردکنندگان با بیان اینکه شرکت‌های دارای نمایندگی به دلیل برنامه ریزی منسجم‌تر توانستند، در مهلت شش ماهه‌ای که دولت برای ترخیص خودرو‌ها داده بود، خودرو‌های خود را ترخیص کنند، گفت: بنابراین بیشتر این خودرو‌هایی که هم اکنون در گمرکات باقی مانده، مربوط به شرکت‌های غیرنمایندگی است.

وی افزود: نکته دیگر این که حتی در مهلت شش ماهه‌ای که دولت برای ترخیص خودرو‌ها داده بود، وزارت صمت توانایی انجام مراحل ترخیص خودور‌ها را نداشت و این در حالی است که وزیر صمت طی مصاحبه‌ای گفته بود، صاحبان خودرو‌ها خودشان به دنبال ترخیص خودرو‌ها نرفته اند! دلیل عدم توانایی وزارت صمت برای ترخیص خودرو‌ها هم این بود که این وزارتخانه مشکلاتی را با دارایی، استاندارد و … داشت.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در پاسخ به این پرسش که آیا مشخص است، این خودرو‌ها متعلق به کدام شرکت‌هاست و چرا شما پیگیر ترخیص این خودرو‌ها هستید، گفت: متأسفانه مشخص نیست که این خودرو‌ها دقیقا مربوط به کدام شرکت‌هاست، اما همان گونه که عرض کردم این خودرو‌ها بیشتر متعلق به شرکت‌های غیرنمایندگی است. این شرکت‌ها اکثراً شرکت‌های ضعیفی هستند که دارای تعداد اندکی خودرو می‌باشند و انسجام کافی را جهت پیگیری موضوع ترخیص خودرو‌های خود ندارند، از این جهت انجمن ورود پیدا کرده است. وی افزود: از سوی دیگر بیشتر این خودرو‌ها متعلق به مردم است و چرا باید این خودرو‌ها در اختیار اموال تملیکی قرار گیرد؟

مهدی دادفر با اشاره به اینکه چند روز پیش رئیس کل بانک مرکزی طی مصاحبه‌ای گفته بود که واردکنندگان راهپیمایی به راه می‌اندازند و من را تحت فشار قرار می‌دهند تا من واردات خودرو را آزاد کنم، ادامه داد: ما گفته‌های رئیس کل بانک مرکزی را تکذیب می‌کنیم.

وی افزود: حفظ نظام و ارزش پول ملی جزو اولویت‌های اصلی واردکنندگان است و ما هم اکنون به دنبال آزادسازی واردات خودرو نیستیم و به دنبال آزاد کردن خودرو‌های دپو شده در گمرکات کشور هستیم؛ خودرو‌هایی که پول آن‌ها پرداخت شده و دو سال و نیم است در گمرکات دپو شده اند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به اینکه صنف ما در حال از بین رفتن است و بیشتر شرکت‌ها نیرو‌های خود را تعدیل کرده اند یا به کلی تعطیل شده اند، گفت: وظیفه دولت این است که کسب و کار‌ها را حفظ کند. با ادامه این روند سال آینده دیگر شرکتی به اسم واردکننده نداریم یا اگر هم باشد خیلی خیلی معدود است.

دادفر با بیان اینکه ایجاد یک کسب و کار سرمایه گذاری زیادی می‌خواهد، گفت: نمی‌دانیم چرا دولت اصلا به این موضوع فکر نمی‌کند که ممکن است، روزی دوباره واردات خودرو موضوعیت پیدا کند و به این شرکت‌هایی که هم اکنون در حال تعطیل شدن می‌باشند، نیاز باشد.

این کارشناس خودرو گفت: یکی از دلایلی که ما هفت پیشنهاد برای واردات خودرو بدون خروج ارز را دادیم، همین موضوع جلوگیری از تعطیلی شرکت‌های واردکننده بود. وی افزود: تا قبل از ممنوعیت واردات خودرو، ۱۵ هزار نفر حوزه واردات خودرو مشغول به فعالیت بودند که هم اکنون این تعداد به ۲۵۰۰ نفر کاهش یافته است؛ یعنی ۱۲۵۰۰ نفر شغل خود را از دست داده اند.

دادفر ضمن اشاره به اینکه برای هر خودرو به طور متوسط ۳۰ هزار دلار ارز از کشور خارج شده است، گفت: برای این ۵ هزار خودروی دپو شده در گمرک به طور متوسط ۱۵۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج شده است.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در پاسخ به اینکه چرا دولت یک بار دیگر این مهلت ترخیص خودرو‌ها را تمدید نمی‌کند گفت: دولت معتقد است که یک بار این موضوع را تصویب و یک بار دیگر هم تمدید کرده است، ولی واردکنندگان اقدامی برای ترخیص این خودرو‌ها نکرده اند.

وی ادامه داد: این موضوع درست نیست. در نوبت مهلت چهار ماهه اول حداقل ده نامه به شخص معاون اول رئیس جمهور ارسال کردیم، مبنی بر اینکه دولت مصوبه ترخیص خودرو را ابلاغ نموده است، اما دستگاه‌ها حاضر به همکاری نیستند و یا توانایی انجام چنین کاری را ندارند. همین موضوع باعث شد تا خود دولت مجاب شود که دو ماه دیگر مهلت ترخیص خودرو‌ها را تمدید کند. در این دو ماهه در نهایت ۶۷۰۰ خودرو ترخیص شد. جدول زیر نشان می‌دهد، تا یکم تیر ۱۳۹۸ تنها ۱۵۶۵ دستگاه خودرو ترخیص شده بود.
وی افزود: به نظر می‌رسد در دولت انسجام کافی برای انجام حداقل این موضوع وجود ندارد. دلیل هم این است که معاون اول رئیس جمهور و گمرک راضی به انجام این کارند، اما در وزارت صمت گویا تشدد آرا وجود دارد.
دادفر ادامه داد: به نظر می‌رسد، مافیای خودروسازی زیاد موافق به ترخیص این خودرو‌ها نیست، چون انجمن واردکنندگان خودرو کاری کرد که مردم به دنبال مطالبه خودروی خوب باشند و این انجمن باعث شد تا بسیاری از فساد‌ها نمایان شود و لذا از قدیم گفته اند «زدی ضربتی ضربتی نوش کن» و هم اکنون ما در حال خوردن آن ضربه از سوی مافیای خودروسازی هستیم.

متن کامل این خبر را در لینک زیر بخوانید :

https://www.tabnak.ir/fa/news/929449

 

بازگشت به بخش اخبار