۱۳۹۸/۱۱/۲۸

۳ ایراد مصوبه دولت درباره ترخیص خودرو‌های در گمرک مانده

مهدی دادفر در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان درباره آخرین وضعیت خودرو‌های دپو شده در گمرک اظهار کرد: به دلیل اینکه مصوبه دولت نیاز به اصلاح دارد و هنوز ابلاغ نشده هیچ خودرویی از گمرکات ترخیص نشده است.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بیان اینکه در مصوبه دولت سه ایراد اساسی وجود داشت که مقرر شد این ایرادات برطرف شد، افزود: در این مصوبه آمده ترخیص خودرو‌های دارای ثبت سفارش و قبض انبار مجاز است در حالیکه اگر خودرو دارای این دو مورد بود دیگر نیازی به مصوبه دولت نبود و می‌توانست خودروی خود را ترخیص کند.

وی گفت: در مصوبه دولت آمده بود که منشا ارز باید از طریق بانکی و معین باشد در حالی که این خودرو‌ها مربوط به دو سال گذشته هستند و تعیین منشا ارز حدود یکسال است که روال شده در حالی که در گذشته با ارز متقاضی و یا بدون انتقال ارز خریداری می‌شد که باید این مورد در مصوبه اصلاح شود.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ادامه داد: ایراد سوم مربوط به خودرو‌هایی است که در توقیف مرجع قضایی است، اگر پس از پایان مهلت مصوبه دولت درباره ترخیص خودروها، مرجع قضایی حکم به ترخیص این دسته از خودرو‌ها داد، تکلیف این خودرو‌ها  برای ترخیص چه می‌شود و چگونه باید ترخیص شوند این موضوع در مصوبه دولت دیده نشده و نیاز به اصلاح دارد.

وی خاطرنشان کرد: قبل از این مصوبه هیچ مشورتی با بخش خصوصی صورت نگرفته تا این چنین به مشکل نخورد بنابراین قرار شد که اصلاح شود.

به گزارش خبرگزاری میزان، هیات دولت چندی قبل با پیشنهاد ارائه شده در رابطه با تعیین تکلیف و ترخیص خودرو‌های مانده در گمرک موافقت کرده بود تا پس از حدود دو سال این خودروها ترخیص شوند که با ایراداتی که در این مصوبه وجود داشت هنوز ابلاغ نشده است.

لینک خبر:

https://www.mizanonline.com

بازگشت به بخش اخبار