۱۳۹۸/۰۲/۱۶

وارد کنندگان خواستار تمدید مهلت ترخیص خودرو‌های باقی مانده در گمرک شدند

دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو خواهان تمدید مهلت ترخیص خودرو‌های باقی مانده در گمرک از سوی دولت برای حل مشکل خریداران و واردکنندگان شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مهدی دادفر دیروز در نشست خبری گفت: بعد از مشکلاتی که برای وارد کنندگان و خریداران خودرو‌های خارجی به دلیل بسته شدن سامانه ثبت سفارش در سال گذشته ایجاد شد، هیات دولت در مصوبه‌ای به تاریخ ۱۶ دی ۹۷ چهار ماه مهلت داد تا ۱۵ هزار خودرو معطل در گمرک ترخیص شود و اکنون در حالی که چند روز به پایان این مهلت باقی مانده است، کمتر از هزار خودرو از گمرک ترخیص شده است.

وی با انتقاد از اجرا نشدن مصوبه هیات دولت در خصوص ترخیص خودرو‌های باقی مانده در گمرک تا ۱۶ اردیبهشت، خواهان تمدید این مهلت از سوی دولت برای حل مشکل خریداران و واردکنندگان خودرو شد.

دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو با بیان اینکه حدود ۲ هزار و ۵۰۰ خودرو از این مجموع با دستور قضایی توقیف شده است و بقیه به دلایل و بهانه‌های مختلف از جمله پرداخت تفاوت نرخ ارز خریداری با سامانه سنا در گمرک هستند از رئیس قوه قضائیه هم خواست دستور تسریع در رسیدگی به این پرونده را صادر کند.

وی با بیان اینکه از دولت هم تقاضا داریم مصوبه قبلی خود را بلا انقطاع تمدید کند تا مشکل خریداران خودرو هم حل شود، افزود: مسئولان وقت وزارت صنعت، معدن و تجارت که با شعار حمایت از تولید داخل، ریشه وارد کننده خودرو را درآوردند باید پاسخگوی وضع فعلی باشند و حالا مصاحبه می‌کنند که مجوز ۵ هزار ثبت سفارش را صادر کرده اند درحالی که مشکلات اداری و چالش‌های موجود، کارایی و اثربخشی این مصوبه را ملغی کرده و صرفا دادن آمار رافع مسئولیت مسئولان این وزارتخانه نیست.

نامبرده گفت: ۱۵ هزار مشتری معطل دریافت خودرو‌های خود هستند که یک سال و نیم در گمرک خوابیده و بازار خودرو کشور هم مورد تلاطم قرار گرفته و تنها در یک هفته گذشته خودرو‌های داخلی هم که این همه از بودجه‌های دولتی تغذیه کردند، گران شد و اگر به درستی گفته می‌شود که در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم، باید تصمیمات هم به اقتضای همین شرایط اتخاذ شود و ما به عنوان وارد کننده با توجه به مشکلات کنونی کشور در تامین ارز، دنبال این نیستیم که خودرو وارد کنیم، اما امروز هر خریدار خودرو یک حکم جلب سیار مدیران عامل شرکت‌های وارد کننده را در جیب خود دارد و بسیاری از این مدیران عامل در حال فرار از دست خریداران و متواری هستند.

وی افزود: یکی از دلایل برخورد با وارد کنندگان خودرو ایجاد اشتغال در داخل بود درحالیکه این اقدام موجب شد تعداد کارکنان این مجموعه‌ها از ۱۵ هزار نفر به کمتر از ۲۵۰۰ نفر برسد و با یک اقدام نسنجیده تعداد زیادی بیکار شدند و بخش عظیمی از تجربه و سرمایه و تخصص ما در این بخش از بین رفت و نفس‌های آخر فعالان این صنعت است.

دادفر هماهنگی دستگاه‌های مختلف را در امر ترخیص خودرو‌ها امری طبیعی دانست و گفت: در اجرای همین مصوبه هیات دولت، اولین مشکل و گلوگاه وزارت صنعت بود که تا ۱۸ فروردین امسال سامانه تخصیص ثبت سفارش را عملیاتی نکرده بود و بعد از مراجعات و اعتراضات مکرر ما ۱۰ روز است که وزارت صنعت پای کار آمده، اما همچنان تکلیف خودرو‌ها با بانک مرکزی هم مشخص نیست چراکه سامانه وزارت صنعت با سازمان توسعه تجارت و گمرک ارتباط و اتصالی ندارند.

دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو افزود: ارزش خودرو‌های توقیف شده در گمرک ۷ هزار میلیارد تومان بود که با توجه به نرخ ارز، امروز این ارزش به ۸ هزار میلیارد تومان بالغ می‌شود.

منبع: اطلاعات

بازگشت به بخش اخبار