۱۳۹۶/۰۵/۲۴

خارجی‌ها ترمز بریدند

 

 

“سایت ثبت سفارش خودرو به دلیل آمارگیری فصلی و همچنین بارگذاری تعرفه‌های واردات خودرو مدتی است که بسته شده و به محض پایان یافتن کارهای مذکور مجددا سایت ثبت سفارش واردات خودرو باز می‌شود” این آخرین جمله‌ای است که سازمان توسعه تجارت در پاسخ به اینکه چرا ثبت‌سفارش واردات خودرو متوقف شده است گفت.

حال با گذشت بیش از سه هفته توقف ثبت‌سفارش خودرو، واردکنندگان و شرکت‌ها این نگرانی را دارند که چه اتفاقی بر سر واردات خودروهای خارجی خواهد آمد. در این باره با فرهاد احتشام‌زاد رئیس انجمن واردکنندگان خودرو گفت و گویی انجام دادیم که در ادامه می‌آید:

 

چرا قیمت خودروهای وارداتی در بازار افزایش یافته است؟

با تصمیم اشتباهی که وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه خودروهای وارداتی گرفت، کاهش عرضه نظامند اتفاق افتاد و اکنون بازار خودروهای وارداتی دچار التهاب شده است. اگر در مورد خودروهای وارداتی برنامه‌ها شتاب‌زده عمل نمی‌شد این حوزه با چالشی روبه‌رو نمی‌شد. وزارت صنعت به صورت خودجوش دستورالعمل واردات خودرو را ساماندهی کرد. هدف دولت حمایت از تولید داخلی، حمایت از حقوق مصرف‌کننده و جلوگیری از خروج ارز بود. اما در نهایت دیدیم که خریداران خودروهای وارداتی با افزایش قیمت و کمبود خودرو روبرو شدند.

 

کاهش واردات خودرو به علت بسته شدن سامانه ثبت سفارش خودرو است؟

سازمان توسعه تجارت اعلام کرده پس از آمارگیری و انتقال بارگذاری تعرفه واردات از سامانه ثبت‌سفارش به سامانه جامع تجارت، سایت ثبت‌سفارش خودرو باز می‌شود. قرار بود این انتقال در مدت یک الی دو هفته انجام شود اما با گذشت بیش از سه هفته هنوز خبری از باز شدن ثبت‌سفارش خودرو نیست. لذا این امر باعث شده که بازار خودروهای خارجی با آشفتگی روبه‌رو شود البته ما اعتقاد داریم که به صورت عمد سایت بسته شده است، چرا که با گذشت بیش از سه هفته مگر می‌شود مشکلات را برطرف نکرد؟

 

بسته شدن سامانه ثبت سفارش خودرو در مورد تمام شرکت‌ها اتفاق افتاده است؟

بله در مورد تمام شرکتها اتفاق افتاده است و اکنون هیچ نمایندگی نمی‌تواند ثبت‌سفارش خودرو را انجام دهد. همین امر باعث شده که کمبود عرضه خودرو در بازار خودرو اتفاق بیفتد. وقتی خودرویی نمی‌تواند مجوز ثبت‌سفارش بگیرد واردات آن صورت نمی‌گیرد، لذا اکنون هر خریدی که مردم انجام می‌دهند مربوط به ثبت‌سفارش قبلی است.

 

آمارهای ۴ ماهه سال جاری نشان از رشد واردات خودرو دارد؟ توقف ثبت‌سفارش خودرو تا چه زمان بازار را با بحران مواجه نخواهد کرد؟

وزارت صنعت اعلام کرده بود افرادی که مجوز واردات خود را گرفتند تا شش ماه یعنی ۴ تیرماه مهلت استفاده از آن را دارند لذا طی این مدت واردات خودرو انجام شد هر ساله به این نمایندگی‌ها زمان داده می‌شود تا مجوزهای خودر را تمدید کنند اما امسال این قضیه مقداری حساس‌تر شد و مجوز آن‌ها را باطل کردند از این رو آمارهای ۴ ماهه گمرک نشان از رشد واردات خودرو دارد اما اگر ثبت‌سفارش خودرو متوقف بماند به زودی بازار عکس‌العمل منفی نشان می‌دهد.

 

واردات خودرو طی این مدت چقدر افزایش داشته است؟

در ۴ ماهه اول سال جاری میزان واردات خودرو ۴۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

 

با این تفاسیر کمبود خودرو در بازار نداریم؟

شاید در مقطع فعلی به دلیل حجم بالای واردات مشکلی وجود نداشته باشد اما با ادامه توقف ثبت‌سفارش خودرو کاهش عرضه رخ خواهد داد و البته برخی‌ها به علت توقف ثبت‌سفارش عرضه خودرو را کم کردند تا ببینند دولت چه تصمیمی خواهد گرفت.

 

قیمت خودروهای وارداتی طی این مدت چند درصد افزایش پیدا کرده است؟

افزایش قیمت خودروهای وارداتی طی این مدت حدود ۱۰ درصد بوده است اما اگر ثبت‌سفارش بسته بماند رشد قیمت به ۱۵ درصد هم خواهد رسید.

 

اکنون سیاست واردات خودرو مشخص است؟

خیر. عدم ثبات در تصمیم‌گیری‌ها و برخی سیاستگذاری‌ها که به تازگی اعلام شده، اثرات سوء را بر بازار خودروهای وارداتی می‌گذارد و امیدواریم بتوانیم با رایزنی برخی از این سیاستگذاری‌ها را روشن‌تر و شفاف‌تر کنیم.

روزنامه ایران/ خودرو پلاس

 

 

بازگشت به بخش اخبار