۱۳۹۶/۱۲/۱۳

پیش فروش خودرو صرفاً پس از اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است

پیش فروش خودرو صرفاً پس از اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است / ۲.۵ درصد ماهانه، میزان خسارت در عدم تحویل خودرو در قرارداد فروش فوری/ اعلام شرایط سود انصراف از خرید خودرو

سید محمود نوابی، رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان:

به استناد قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو مصوب ۸۶/۳/۲۳ مجلس شورای اسلامی و مفاد آیین نامه اجرایی آن به ویژه ماده (۵) موضوع تصویب نامه شماره ۷۴۱۵/ت۵۱۶۸۱ه مورخ ۱۳۹۵/۰۱/۲۸ هیات وزیران ، پیش فروش خودرو صرفاً پس از اخذ مجوز مربوطه از وزارت صنعت، معدن و تجارت واجد ضمانت بوده و میسر است.

با هدف اطلاع رسانی بیشتر به مصرف کنندگان از حقوق متعلقه در خرید خودرو و پیش گیری از بروز مسایل و مشکلات پیش روی آن‌ها، اطلاعیه ای در ۸ بند منتشر شد .

در بند اول آن اعلام شده است که تنها پیش فروش خودرو تنها با مجوز معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است.

لیست شرکت های دارای مجوز پیش فروش خودرو از طریق سامانه های وزارت صنعت، معدن و تجارت به آدرس www.mimt.gov.ir و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به نشانی www.cppo.ir قابل دسترسی است.

بر اساس مفاد مندرج در جدول ذیل ماده (۴) آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو، قیمت خودرو در روش فروش فوری در زمان عقد قرارداد، قطعی بوده و مدت زمان تحویل خودرو حداکثر سی روز پس از عقد قرارداد است.

میزان خسارت در عدم تحویل خودرو در قرارداد فروش فوری معادل ۲.۵ درصد ماهانه و در قرارداد پیش فروش خودرو، معادل سود مشارکت بعلاوه یک درصد ماهانه می باشد.

حداکثر نرخ سود مشارکت در قراردادهای پیش فروش معادل ۱۸ درصد و حداقل معادل نرخ سود سپرده نظام بانکی کشور است.

در صورت اعلام انصراف خریدار از خرید خودرو یک ماه پس از عقد قرارداد، سود انصراف بر مبنای جدول مرتبط در آیین نامه به ماخذ حداکثر ۳ درصد کمتر از نرخ سود دوران مشارکت، محاسبه و عرضه کننده خودرو موظف به پرداخت مبلغ مذکور حداکثر ظرف مدت بیست روز به خریدار می باشد.

شرکت هایی مجاز به ارایه تسهیلات لیزینگ خودرو می باشند که نام آنها در لیست شرکتهای دارای مجوز در سامانه بانک مرکزی به نشانی www.cbi.ir درج شده باشد.

کلیه خریداران خودرو می توانند شکواییه های مرتبط با خدمات فروش و یا پس از فروش خود را از طریق تلفن ۱۲۴ پیگیری کنند.

بازگشت به بخش اخبار