۱۳۹۶/۱۲/۱۲

تک روی دولت در تعرفه وارداتی ها

رئیس انجمن وارد کنندگان خودرو در گفتگو با اقتصاد ملی مطرح کرد:

 

رئیس انجمن وارد کنندگان خودرو گفت: دولت در زمینه تعرفه گذاری خودرو های وارداتی نظر انجمن وارد کنندگان را اخذر کرده اما  در اعمال این نظرات توجهی نمی کند.

کورش مرشد سلوک در گفتگو با اقتصاد ملی با بیان اینکه دولت حدود پنج ماه است که روی تعرفه گذاری واردات خودرو کار می کند اظهارداشت: با درخواست دولت و براساس قانون انجمن واردکنندگان خودرو نظر مشورتی خود را در این زمینه اعلام کرده است، اما دولت توجهی به این نظرات نکرده است و اعتقاد داریم که دولت با بی توجهی به این نظرات و اعمال نظرات خود تصمیم درستی نگرفته است و انجمن با این میزان تعرفه موافق نیست.

وی با اشاره به اینکه ممکن است تعرفه واردات خودریوهای هیبریدی کاهش یابد، افزود: با توجه به تصمیم دولت در زمینه تعرفه گذاری واردات خودرو ، در سال آینده تصمیمی برای کاهش تعرفه ها از سوی دولت گرفته شود.

اعمال تصمیمات خوب به نحو غلط

مرشد سلوک با بیان اینکه  گاهی تصمیمات خوبی در حوزه های مختلف از جمله واردات خودرو گرفته می شود، عنوان کرد: تولید بنزین یورو چهار، پنج  و شش  یکی از تصمیمات مثبت  دولت است که در سال ۱۳۹۴ گرفته شد، و براساس این تصمیم قرار بود ظرف سه سال یعنی از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶ بنزین با استاندارد یورو تولید شود.

وی ادامه داد: در همین راستا تفاهم نامه ای هم بین وزارت نفت، سازمان ملی استاندار و محیط زیست بسته شده، اما این تصمیم اشتباه به دلیل نبود زیر ساخت ها و شرایطی که باید برای تامین بنزین با استاندارد یورو در کشور ایجاد شود را نداشتیم. برای نمونه در برخی جایگاه های سوخت امکان ارائه بنزین با استانداردهای یورو وجود نداشت. از طرفی صاحب خودوری وارداتی مجبور بود برای تامین سوخت از بنزین معمولی استفاده کنند که پس از مدتی خودرو دچار آسیب می شد و شرکت تولید کننده خودرو نیز به دلیل این آسیب خدمتی به صاحبان خودرو نمی داد و مشتری نیز از واردکنندگان درخواست ارائه خدمات داشت..

قیمت خودروی وارداتی تحت تاثیر نرخ ارز

وی در ادامه با بیان اینکه  تعیین قیمت خودرو ناشی از سه مولفه کلیدی شامل قیمت تمام شده در  کارخانه مادر، نرخ ارز  و تعرفه گذاری است، گفت: نوسانات نرخ ارز و بعد از آن تعرفه گذاری روی قیمت خودروی وارداتی تاثیر می گذارد.

مرشد سلوک عنوان کرد:در حال حاضر نوسانات نرخ ارز تاثیر بیشتری روی قیمت خودروهای وارداتی دارد و با توجه به اینکه قیمت تعرفه نیز توسط دولت مصوب شده است در سال آینده تغییری روی قیمت ها نداریم، مگر اینکه تعرفه های گمرکی تغییر کند.

مردم از اختلافات دستگاه های اجرایی آسیب می بینند

وی با بیان اینکه  امروز شاهد اختلاف بین قوا در حوزه تعیین قیمت تعرفه گذاری خودرو هستیم، خاطرنشان کرد: مردم و واردکنندگان خودرو به عنوان بخش خصوصی تنها گروهی هستند که در این حوزه آسیب می بینند.

مرشد سلوک یادآورشد:ثبات نرخ ارز،  قوانین و قیمت ها برای واردکنندگان اهمیت زیادی دارد، اما تصمیمات خلق الساعه ای که شبانه توسط برخی گرفته می شود بازار وارد خودرو را تحت شعاع قرار می دهد.

رئیس انجمن وارد کنندگان خودرو تاکید کرد: از بعد عمومی با افزایش تعرفه واردات  قیمت خودرو بالا می رود و تقاضا خرید خودروی خارجی توسط مشتریان کم می شود، از طرفی مشریا واردکنندگان کمتر از سابق خواهند بود، اما اگر از نظر مردم به این ماجرا نگاه شود قشر عظمی از مردم از خرید خودروی با کیفیت محروم می شوند،

از تامین خودروی ایمنبا توجه به استانداردهای جاده ی و میزان تصافادت از نگاه مردم نگاه شود قشر عظیمی از افراد جامعه محروم از تهیه خوردو با کیفیت و ایمن می شوند . این موضوع  قطعا در افزایش تلفات، حوادث جاده ای و تامین خودرو های با کیفیت موثر است.

دولت باید مسئولیت پذیر باشد

وی با اشاره به اینکه مدتی قبل از وزیر صنعت، معدن و تجارت در باره بسته شدن سایت ثبت سفارش خودرو سوال می شود و ایشان در پاسخ  می گویند که بروید و از دولت قبل  بپرسید، گفت: دولت قبل در حقیقت همین دولت فعلی است، حال چطور می شود که دولت قبل که از یک حزب ، یک رئیس جمهوری است، وزیر صنعت، معدن  تجارت اینظور پاسخ می دهند؟

مرشد سلوک خاطرنشان کرد: این رفتارها و سخنان باعث می شود که سرمایه گذار داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری در کشور رغبت به خرج ندهد.

وی افزود: ما باید به دنبال ایجاد  یک فضای کسب وکار در کشور باشیم،  باید کاری کنیم که سرمایه های خارجی وارد کشور شود، اما با این اظهار نظرها چه کسی خارج از کشور برای سرمایه گذاری وارد ایران می شود. این یک مشکل است که در دولتی که متعلق به یک حزب و یک رئیس جمهور است دو وزیر پاسخ های متفاوت می دهند

بازگشت به بخش اخبار