۱۳۹۶/۰۹/۲۲

موضوع حذف ثبت سفارش در حال بررسی است/ باز شدن ثبت سفارش طی ۱۰ روز آینده

 

 

رییس انجمن واردکنندگان خودرو در خصوص ارتباط ثبت سفارش و مجوز واردات بیان داشت : بر اساس قانون مقررات واردات و صادرات، مجوز واردات و ثبت سفارش دو عامل مجزا از یکدیگر هستند و هیچگاه مجوز واردات به معنای ثبت سفارش نیست
در طی سالهای گذشته به ویژه در ماه‌های اخیر، به اشتباه ثبت‌سفارش که ماهیت آن از ابتدا بحث آمارگیری و نظارت بر میزان واردات و پیش‌بینی واردات در ماه‌های آینده بوده، تبدیل به ابزاری غیرقانونی برای مدیریت واردات شده که این موضوع در تضاد با ماده ۲۲ لایه احکام دائمی است.
این موضوع در حال حاضر در کمیته مقررات‌زدایی و در کمیته‌ای که تحت نظر شورای اقتصاد است، درحال بررسی بوده و قرار است در خصوص حذف این حلقه‌های زائد نظیر موانع موجود وارداتی و مواردی که باعث افزایش هزینه‌های مبادله ما در دنیا خواهد شد، تصمیم اتخاذ شود.
رییس انجمن واردکنندگان خودرو خاطرنشان کرد : موضوع ثبت‌سفارش یکی از همان حلقه‌های زائد است چرا که کالایی که مجوزهای قانونی آن گرفته شده و مجوز واردات را داشته است، طبیعتا ثبت سفارشی که بین صفر تا صد در صد می‌تواند تغییر داشته باشد، صرفا هزینه اضافه‌ای است که به هزینه‌های مبادله ما اضافه خواهد کرد.
وی افزود : موضوع حذف ثبت‌سفارش در حال بررسی است و ما امیدواریم به زودی شاهد حذف این حلقه زائد که به ابزاری غیرقانونی برای کنترل واردات مبدل شده است، باشیم.
فرهاد احتشام‌زاد در پایان با اشاره به جلسه روزگذشته در خصوص باز شدن سایت ثبت سفارش با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت : بر اساس قول‌هایی که در کمیسیون روز گذشته داده شده است، طی ده روز آینده همزمان با مصوب شدن دستورالعمل جدید در هیئت وزیران قرار بر این شده است که ثبت سفارش مجدد باز شود./ پایگاه تحلیلی خبری میهن‌صنعت

 

بازگشت به بخش اخبار