«مهدی دادفر»، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا در خصوص ممنوعیت واردات خودرو گفت: وزارت صنعت با این اقدام قطع کامل روابط تجاری را ایجاد کرد.

 او با بیان اینکه در دوره تحریم باید راهی پیدا کنیم تا روابط تجاری انجام شود، افزود: در حال حاضر ۳۲ شرکت فعال در کشور یعنی ۳۲ شریان تجاری وجود دارد که می‌توانستیم با این روش کارهای تجاری دیگری نیز انجام دهیم.

دادفر عنوان کرد: درخواست من از رئیس جمهور این است که باید به‌عنوان فعالان اقتصادی به ما اهمیت دهید زیرا مسئولین اقتصادی کشور هیچ اهمیتی به ما نمی دهند و توجهی ندارند.

 او با بیان اینکه ما از تحریم نمی ترسیم و می دانیم که تحریم از زمان صدور بیانیه ترامپ ایجاد شده است، افزود: در بحث خودرو نیز کلاً در تحریم قرار گرفته‌ایم  و مسئولین اقتصادی ما توانایی شنیدن انتقاد را ندارند.

او گفت: به جای اینکه راه حلی برای مشکل پیدا کنیم مشکل سازی می کنیم. شاخصه اصلی بازار کشور که خودرو است را بدون هیچ توجیهی دستخوش تغییرات می کنند و بدون هیچ ارائه راهکاری از بین می برند.

او با تاکید بر اینکه نیازی به ارز دولتی نداریم، افزود: برخی کالاها در فضای گمرکات موجود است که به علت کارشکنی ها و عطف بماسبق معطل‌ مانده اند.

دادفر عنوان کرد: برخی از اعضای ما بعد از اتمام سال و با ایجاد سامانه نیما در این سامانه ثبت سفارش انجام دادند و حتی برخی نیز تخصیص ارز نیز انجام داده و به بخش خارجی تحویل دادند اما این موارد نیز متوقف شدند. پیشنهاد ما این است که ثبت سفارش ها به شکل سابق انجام و از عطف بماسبق کردن تصمیمات جلوگیری شود.

او با اشاره به اینکه ما هنوز خودمان نمی دانیم که شاخصه های ممنوعیت برخی از کالاها در گروه چهارم و قرار گرفتن برخی در گروه سوم چیست، افزود: وزیر صنعت اعلام کرده که بر اساس نیاز بوده اما تشخیص این نیاز بر چه اساس و با چه درجه اهمیتی بوده است. می توانم  با حضور رسانه‌ها به شرط حضور مسئولان  وزارت صنعت اثبات کنم که هیچ معادله ریاضی پشت این تصمیمات وجود ندارد.

او با تاکید بر اینکه آمریکایی وجود ندارد، افزود: میزان اعتماد مردم و بخش  خصوصی به مسئولان را با عمل بد خود سلب می‌کنند و به اسم جلوگیری از تحریم ها ، سرمایه  را فراری می دهند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بیان اینکه سیستم نیما که راه اندازی شده با دست خودمان اطلاعات را به آمریکا تقدیم می کنیم، افزود: در همه بنگاه هایی که در لیست گروه چهارم قرار داشتند حدود ۴۰ هزار نفر اشتغال دارند و تمام این تصمیمات سلیقه ای است که با هدف برهم زدن  نظم اجتماع انجام می‌شود. به امید افزایش تولید داخلی همه بخش‌های خصوصی را قلع و قمع می کنند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: در این فضا که تصمیمات یک شبه اتخاذ می‌شود ما چه کار باید بکنیم؟ در حالیکه ما می‌توانستیم رابطان و سفیران اقتصادی کشور در مقابل کمپانی‌های خارجی داشته و با آنها ارتباط مستقیم داشته باشیم اما با این کار شریان ارتباطی ما با این شرکت ها قطع شد.

 او با تاکید بر اینکه در نامه ای که به آقای شریعتمداری نوشته اعلام آمادگی می‌کنیم که تضمین کنترل بازار را داشته باشیم، اگر پاسخ نگیریم بالاجبار به مقام معظم رهبری نامه می نویسیم و تقاضای گره‌گشایی از ایشان را داریم. اگر آقایان توانایی گره گشایی را ندارند مقام معظم رهبری می توانند این مشکل را حل کند زیرا ما تعهداتی نسبت به مردم داریم.

او با بیان اینکه با تعطیل کردن شرکت های واردکننده شعبه هایی که این شرکت‌ها در سراسر کشور دارند و افرادی که در این شرکت‌ها فعالیت می‌کنند همه بیکار می‌شوند و این ضربه ای به بازار کار محسوب می شود، گفت: خودروهایی که در گمرک انباشته شده اند اگر به بازار روانه شوند قطعا بازار خودرو از این آشفتگی خارج می‌شود.

او با اشاره به انباشته شدن ۱۵ هزار خودرو در گمرک گفت: این خودرو ها احتمال تغییر رنگ، تخریب سیستم توسط موشها، خرابی لاستیک  دارند اما کسی به فکر نیست. متاسفانه همتی برای حل این  معضل نیست. به نظر من این اقدام یک نوع کَل کَل سیاسی بین برخی از مسئولین است.

او ادامه داد: تحریم یعنی محدودیت، آزار، چالش، فشار، افزایش نارضایتی داخلی و متوقف کردن طرح های صنعتی اما ما فشار تحریم‌ها را چشیده ایم و می دانیم  چگونه تحریم را دور بزنیم.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو تاکید کرد: بخش خصوصی می‌تواند با طرف خارجی تعامل کند پس باید فضا را برای این بخش بازتر کرد.

 او با اشاره به اینکه مشاورانی که در زمینه خودرو به وزیر مشاوره دادند، می دانیم چه دیدگاهی دارند افزود: برای رونق بازار شرکت های سایپا، ایران خودرو و جلوگیری از خروج ارز این کار را انجام می‌دهند.

او تصریح کرد: خودروسازهای ما خودروساز واقعی نیستند چون به فکر خودروسازی نبودند و به زور دولت، اهرم های مالی و انحصار ایجاد شده سرپا ایستاده اند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بیان اینکه سایپا و ایران خودرو همانند دو بچه لوس هستند، افزود: ارز خروجی خودروسازی ما خیلی بیشتر از واردات خودرو است زیرا اگر به زنجیره تامین این شرکت‌ها نگاه کنیم، می‌بینیم که بیشتر قطعاتی که برای تامین محصولات ایران خودرو و سایپا  استفاده می شود بیشتر از بیرون وارد می‌شود.

دادفر در پایان گفت: در شرایط فعلی دیگر به تئورسین اقتصادی نیاز نداریم. به کسی نیاز داریم که از مشکلات به وجود آمده نسخه اجرایی بنویسد.