۱۳۹۶/۱۲/۲۲

تصمیمات یک شبه دولت بی تدبیر

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت:تصمیمات یک شبه دولت بی تدبیر باعث گردید که ورادات کنندگان خودرو بالای ۸۰۰ میلیارد دچار ضرر و زیان شوند.

 

کوروش مرشد سلوک امروز درنشستی خبری با بیان اینکه همه برندها با توجه به دستورالعمل جدید واردات خودرو متضرر شده اند، . چرا که خودروسازان مجبور به پرداخت هزینه های انبار داری و همچنین هزینه های فسخ قرار داد طرف  خارجی هستند. وی  تصریح کرد: انجمن نسبت به همه اتفاقات واکنش نشان می دهد اما نظرات ما شنیده نمی شود و در تصمیمات دولت تاثیر ندارد

مرشد سلوک همچنین درباره سهم واردات خودرو در سال آینده، گفت: پیش بینی ما همان ۷۰ هزار خودرو است که با احتساب تولید خودرو یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو، همان سهم ۵ درصد از میزان بازار است.

او ادامه داد: بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان به واردکنندگان ظرف این مدت وارد شده است که همه این زیان ناشی از بی تدبیری دولت است.

فرهاد احتشام زاد، نایب رییس انجمن واردکنندگان نیز در این نشست با بیان اینکه از دی ماه سال گذشته تاکنون ۱۴ دستورالعمل اصلی برای واردات خودرو تصویب شده، اظهار کرد: تعطیلی غیر کارشناسی و تضییع کننده حقوق بیش از ۱۵۰ شرکت فعال گری مارکت، موجب شد ۴۰ درصد بیشتر از حد مجاز هرسال واردات بر اساس آخرین ثبت سفارش موجود توسط این فعالان غیر نمایندگی انجام شود. افزایش میزان استانداردها، دوبرابر شدن میزان اسقاط خودرو فقط برای واردکنندگان، دستورالعمل جدید قیمت گذاری، حذف مشوق تعرفه ای مصرف سوخت، افزایش استانداردها برای واردکنندگان از ۵۱ آیتم به ۸۵ آیتم و دستورالعمل جدید تعرفه ها از جمله آنهاست. وی گفت که این تصمیمات در دولت به منظور تامین کسری بودجه انجام گرفته که منشا بروز رانت و فساد نیز  بوده است.

او افزود: طرح مالیات ویژه بردرآمد واردکنندگان که ۶۰ درصد درآمد واردکنندگان را شامل می شود نیز توسط مجلس به تصویب ابتدایی رسید که معضل جدید و جدی ای است. مبادله با انتقال ارز  برای چهار کشور، عدم امکان ثبت سفارش بر اساس دلار آمریکا نیز  از جمله تصمیمات غلط و غیر کارشناسانه ناشی از ناکارآمدی و بی تدبیری دولت است.

از دیگر تصمیمات دولت کاهش مدت زمان اعتبار ثبت سفارش از ۱۸۰ روز به ۹۰ روز می باشد که شرایط را برای وارد کنندگان بیش‌تر  سخت و مشکل نموده است.

احتشام زاد تصریح کرد: بر اساس هشدار قبلی در ابتدای سال، نسل کشی و قتل عام بخش خصوصی در حال اتفاق است و حتی رای دیوان عدالت اداری هم توسط دولت اجرا نمی شود.

او در ادامه  گفت :در تمامی دنیا سرمایه گذاران خارجی برای سنجش بازار ؛رفتار دولت با بخش خصوصی را رصد می کنند تا بتوانند پارمتراهای مورد نیاز را ارزیابی کنند.متاسفانه بدلیل رفتار نا صحیح دولت با بخش خصوصی باعث گردیده که سرمایه گذاران جسارت حضور در ایران را نداشته باشند.

احتشام زاد افزود: ما می دانیم چه کسانی تخلف کرده اند و ظرف این مدت نهایت همکاری با نهادهای نظارتی و بازرسی را انجام داده ایم./ پردیس خودرو

بازگشت به بخش اخبار