۱۳۹۷/۰۳/۰۶

عوارض اقتصادی خروج از برجام

 

مسعود خوانساری در یادداشت امروز دنیای اقتصادی با برشمردن اشکالاتی که از قبل خروج امریکا از برجام رخ می‌دهد، اصلاح نظام بانکی، اصلاح نظام ارزی و قاعده‌مند کردن سیستم مالی را از مواردی دانست که از برجام در اقتصاد مهم ترند.

 

مسعود خوانساری در یادداشت امروز روزنامه دنیای اقتصاد با عنوان “برجام مهم تر است یا دلار؟ “نوشت: خروج آمریکا از برجام با تحلیل‌های متفاوت و گاه متضادی همراه شده ‌است. امروز به‌صورت روشن می‌دانیم که این خروج عوارض مشخصی برای اقتصاد ایران، به‌خصوص در حوزه‌های مربوط به بخش‌خصوصی خواهد داشت؛ چراکه شرکت‌های معتبر بین‌المللی همگی با اقتصاد آمریکا در ارتباط هستند و این روابط به آنها اجازه نمی‌دهد که به سادگی با شرکت‌های ایرانی همکاری کنند.

 

خروج آمریکا از برجام با تحلیل‌های متفاوت و گاه متضادی همراه شده ‌است. امروز به‌صورت روشن می‌دانیم که این خروج عوارض مشخصی برای اقتصاد ایران، به‌خصوص در حوزه‌های مربوط به بخش‌خصوصی خواهد داشت؛ چراکه شرکت‌های معتبر بین‌المللی همگی با اقتصاد آمریکا در ارتباط هستند و این روابط به آنها اجازه نمی‌دهد که به سادگی با شرکت‌های ایرانی همکاری کنند.

 

واردات خودرو سخت تر از همیشه

در گزارش دیگر روزنامه دنیای اقتصاد آمده است: گویا پروژه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای سخت‌تر کردن واردات خودرو کماکان ادامه دارد، چه آنکه در تازه‌ترین اقدامات محدودکننده، خودرو از لیست کالاهای اولویت‌دار برای دریافت ارز خارج شده است. آن‌طور که مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان عنوان کرده، خرید خودروی خارجی از اولویت دریافت ارز ۴۲۰۰ خارج شده است. به گفته وی، به‌دلیل تعریف اولویت‌بندی برای واردات کالا، ارز دولتی به کالاهای دیگر تخصیص داده شده و خودرو جزو آنها نیست.

این گفته دادفر در شرایطی است که مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت چندی پیش به صراحت تاکید کردند واردات خودرو سخت‌تر خواهد شد. در واقع وزارت صنعت با توسل به مولفه‌هایی مانند تعرفه و ارز، شرایطی را فراهم آورد که واردات خودرو به کشور عملا محدود شد و این محدودیت همچنان ادامه دارد. اگر به تابستان سال گذشته برگردیم، متوجه خواهیم شد که از همان مقطع و با بسته شدن سایت ثبت‌سفارش، پروژه محدود شدن واردات خودرو کلید خورده است.

تحریم داخلی خطرناک تر از تحریم خارجی

سید حسین میر افضلی هم در یادداشتی در روزنامه شرق نوشت: آیا خروج ایالات متحده از توافق جهانی برنامه جامع اقدام مشترک و تلاش ترامپ برای فعال‌کردن تحریم‌های موسوم به ثانویه که می‌تواند فروش نفت، گاز، میعانات گازی و فراورده‌های پتروشیمی ایران را دربر بگیرد، ایران را به شرایط دوران احمدی‌نژاد برمی‌گرداند؟ به این پرسش در دو سطح می‌توان پاسخ داد؛ نخست، بحث انتقال فناوری و دوم موضوع خرید نفت و فراورده‌ها و محصولات پتروشیمی ایران است که موضوع این نوشتار نیست.

مشارکت‌نکردن شرکت‌های بزرگ غربی در حوزه نفت و گاز ایران، حتما اتفاق خجسته‌ای نیست. تبادل دانش در زمینه آخرین فناوری‌های استخراج و پالایش نفت و گاز، یک ضرورت جدی برای توسعه این بخش ثروت‌آفرین و بهبود بهره‌وری منجر به افزایش درآمدهای نفتی است؛ اما ایران در طول سال‌ها فعالیت در بالادستی و پایین‌دستی نفت و گاز، تجربه و دانش قابل‌قبولی را اندوخته است. در اجرای بالادستی که شامل حفاری چاه‌های نفت و گاز و سپس پالایش نفت و گاز استخراج‌شده است، توان فنی و سرمایه انسانی وجود دارد.

دولت و تورم

ایوب فرامرزی هم در یادداشت اقتصادی روزنامه اعتماد آورده است: عمده‌ترین ریشه‌های شکل‌گیری نرخ تورم در اقتصاد ایران نتیجه جهت‌گیری‌های حاکمیت و عملکرد دولت است و اصلی‌ترین عوامل ایجاد تورم که به شدت تحت کنترل و در اختیار حاکمیت است را می‌توان به ترتیب تورم ساختاری، تورم وارداتی و تورم انتظاری دانست. در رابطه با تورم ساختاری باید گفت از آنجا که تکنولوژی مورد استفاده در فرآیندهای تولیدی اقتصاد ما عمدتا مستهلک است لذا بهای تمام شده کالاها و خدمات تولیدی در اقتصاد ما فزاینده بوده و تمایل به افزایش دارد و منجر به شکل‌گیری تورم‌های مزمن شده است.

همین کالاهای تولید شده با تکنولوژی‌های فرسوده و مستهلک در داخل کشور عمدتا کم کیفیت بوده و توان رقابت با کالاهای مشابه خارجی را ندارد. در شرایط فعلی و با توجه به روند سیاست‌های اتخاذ شده در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی قابلیت دستیابی به تکنولوژی‌های جدید برای صنایع و بنگاه‌ها به شدت محدود است، در این صورت افزایش در قیمت تمام شده کالاها و خدمات تولید شده ناگزیر خواهد بود

 

بازگشت به بخش اخبار