۱۳۹۷/۰۶/۲۱

افزایش مالیات بر واردات خودرو؟

 

به گزارش خبرخودرو ، در حالی آمار تجارت خارجی کشور گویای آن است که طی چهار ماه سال‌ جاری تعداد خودروهای سواری وارد شده به کشور افت ۶۱.۹ درصدی داشته است اما آمارهای بانک مرکزی از مالیات اخذ شده از واردات خودرو نشان از رشد ۸۳۳.۳ درصدی دارد.

به گزارش خبرخودرو ، در حالی آمار تجارت خارجی کشور گویای آن است که طی چهار ماه سال‌ جاری تعداد خودروهای سواری وارد شده به کشور افت ۶۱.۹ درصدی داشته است اما آمارهای بانک مرکزی از مالیات اخذ شده از واردات خودرو نشان از رشد ۸۳۳.۳ درصدی دارد.

بنا بر آخرین آمار بانک مرکزی از وضعیت بودجه عمومی دولت، درآمد حاصل از مالیات بر واردات خودرو در چهار ماهه سال جاری ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال بوده است که این رقم در مقایسه با سال گذشته رشد ۸۳۳.۳ درصدی را نشان می­دهد. این موضوع در شرایطی است که به دنبال محدودیت در ورود خودروهای خارجی به کشور طی سال جاری در چهار ماهه نخست سال با کاهش واردات خودرو به کشور مواجه بودیم. براساس آمار در این مدت تعداد ۱۰ هزار و ۱۳۷ خودرو به کشور وارد شده که نشان از کاهش ۶۱.۹ درصدی دارد.

هر چند درآمدهای دولت از این بخش رشد بسیار بالایی داشته اما کمتر از رقم هدف‌گذاری شده بوده است. . به طوری که مقایسه رقم محقق شده با عدد پیش­بینی شده نشان از آن دارد که دولت تنها توانسته ۵۸.۷ درصد از برنامه خود را در این مدت عملی کند. براساس آمار بانک مرکزی، مسوولان در بودجه سال جاری پیش بینی درآمد ۱۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریالی را برای مالیات بر واردات خودرو در چهار ماه نخست سال پیش­بینی کردند. این رقم در شرایطی پیش بینی شده است که دولت به دلیل محدودیت­های ارزی ، واردات خودرو به کشور را ممنوع اعلام کرده و براین اساس ورود خودرو به کشور متوقف شده است. موضوعی که یک سوال جدی را نیز ایجاد می­کند، چرا در شرایطی که دولت از سال گذشته برنامه ممنوعیت واردات خودرو به دلیل محدودیت ارزی را مدنظر داشت در بودجه سال جاری عدد بسیار بزرگی از این محل را در بودجه عمومی خود در نظر گرفته است؟

آنگونه که به نظر می­رسد این مساله از عدم هماهنگی بخش­های مختلف اقتصادی دولت نشات می­گیرد.

از سوی دیگر، در شرایطی درآمدهای حاصل از مالیات واردات خودرو در چهار ماهه سال ۹۶ به میزان ۰.۳ درصد از کل درآمدهای مالیاتی دولت را تشکیل داده است ‌که این میزان با ۲.۱ درصد افزایش در مدت مشابه سال جاری به ۲.۴ درصد رسیده است.

بررسی درآمدهای دولت از محل مالیات بر نقل و انتقال خودرو نیز در چهار ماهه ابتدای سال جاری نشان از روندی صعودی دارد؛ به‌طوری‌ که دولت با درآمد ۲ هزار میلیارد ریالی توانسته در مقایسه با سال گذشته افزایش۱۷.۶ درصدی را برای خود کسب کند. با وجود این رشد اما دولت تنها ۷۶.۹ درصد رشد درآمدی نسبت به رقم پیش­بینی شده داشته است. براساس آمار بانک مرکزی رقم پیش بینی شده دولت از محل مالیات نقل و انتقال خودرو برای چهار ماه ابتدای سال ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال بوده است. ذکر این نکته قابل توجه است که سهم درآمدهای حاصل از مالیات نقل و انتقال خودرو در بودجه دولت تا پایان تیرماه سال ۹۶ به میزان ۰.۶ درصد از کل درآمدهای مالیاتی دولت بوده که در مدت مشابه سال جاری نیز همین سهم را در بودجه داشته است.

یکی دیگر از ردیف‌های مالیاتی خودرویی که دولت از آن کسب درآمد می‌کند، مالیات شماره‌گذاری خودرو است؛ براساس آمار بانک مرکزی درآمدهای دولت از این بخش در چهار ماه نخست سال جاری افت داشته است. براساس آمار دولت در چهار ماه ابتدایی سال ۹۶ به میزان ۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال درآمد از شماره‌گذاری خودرو به دست آورده است اما این رقم در مدت مشابه سال جاری با کاهش ۱۳.۶ درصدی مواجه شده و به ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال رسیده است. این کاهش درآمدی در حالی است که دولت در بودجه عمومی خود ۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال درآمد از این محل را پیش بینی کرده بود، بنابر این دولت تنها توانسته ۶۶.۶ درصد از برنامه خود در این بخش را محقق کند.

نکته قابل توجه اینکه سهم درآمدهای حاصل از مالیات شماره­گذاری در بودجه دولت تا پایان تیرماه سال ۹۶ به میزان ۱.۵ درصد از کل درآمدهای مالیاتی دولت بوده، در‌حالی‌که این سهم با ۰.۴درصد افت در مدت مشابه سال جاری به ۱.۱ درصد کاهش یافته است

بازگشت به بخش اخبار