۱۳۹۶/۰۹/۲۱

اندراحوالات بازار بی سروسامان خودروهای وارداتی

 

با گذشت پنج ماه از بسته شدن سایت ثبت سفارش خودرو و رکود نسبی بازار، همچنان قیمت این خودرو‌ها در حال افزایش است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، تحقیقات میدانی خبرنگارما نشان می دهد، قیمت برخی از خودروهای وارداتی طی ۱۵ روز اخیر تا ۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است. برخی از خودروها نیز در سه ماه گذشته بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان افزایش قیمت داشته‌اند. فعالان بازار با بیان اینکه علی رغم این افزایش قیمت ها، معامله چندانی دربازار انجام نمی شود، دلیل این افزایش قیمت را جو روانی حاکم بر بازار می دانند. به گفته محمود مخلص رئیس اتحادیه نمایشگاه داران تهران زمانی که سایت ثبت سفارش بسته شد جوی روانی را بر جامعه حاکم کرد و به‌همین‌سبب عده‌ای که از این فضا سود می‌بردند، وارد میدان شدند و شروع به بالابردن قیمت خودروها کردند. تاانجاکه امروز خودرویی که تا سه ماه پیش ۴۳۰ میلیون تومان قیمت داشت، الان با قیمت ۶۳۰ وحتی ۶۵۰ میلیون تومان به مشتریان عرضه می شود.

 

او با بیان اینکه قیمت خودرو به‌صورت غیرواقعی افزایش پیدا کرده می گوید: عده‌ای می‌گفتند که به دلیل کاهش واردات، قیمت افزایش پیدا کرده و کمبود خودرو وجود دارد اما همه این اتفاق‌ها یک جو روانی با هدف اثرگذاری بر بازار است و در حقیقت خودروها در داخل انبارها دپو شده‌اند.
مخلص می افزاید: در‌این‌میان که هیچ واردات رسمی‌ای وجود ندارد ، عده‌ای از این فرصت استفاده کرده با رانت های اطلاعاتی، خودروهای وارداتی را به داخل انبارها منتقل می‌کنند که این کار باعث ایجاد بازار سیاه شده است.
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو با بیان اینکه علی رغم تصور عامه ، نمایشگاه داران هیچ نفعی از افزایش قیمت ها نمی برند و آنها صرفا کمیسیون بگیر هستند، می گوید: سود اصلی ازاین ماجرا را مافیای خودرو و نمایندگی های مجازی می برند که خودروهای خود را درپارکینگ ها دپو کرده اند تا با به راه انداختن جو روانی و برهم زدن تعادل عرضه وتقاضا، سودهای نجومی ببرند.
وی می افزاید: افزایش قیمت خودرو به تاثیر از بسته شدن یک شبه سامانه ثبت سفارش بوده و در این میان هم شرکت های واردکننده خودرو از این وضعیت سواستفاده کرده و اقدام به عرضه قطره چکانی خودرو، تاخیر در تحویل به خودرو و برخی اقداماتی از این قبیل کرده اند. این موارد موجب شد تا یک سورنتوی ۲۳۵ میلیون تومانی با نرخ ۳۴۰ میلیون تومان به فروش برسد.
رئیس اتحادیه تصریح می کند: بازار خودرو به صورت انحصاری در اختیار شرکت های واردکننده بوده و این شرکت ها خودرو های مدل ۲۰۱۶ را در انبارهای خود دپو کرده و با افزایش قیمت ۵۰ میلیونی در بازار عرضه می کنند.
این ادعای مخلص وقتی رنگ واقعیت به خود می گیرد که رئیس سازمان توسعه وتجارت ایران هم اعلام کرده است در سه ماه اول امسال که ثبت سفارش خودرو آزادبوده ، واردات خودرو نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۶ درصد رشد نشان می دهد.
بر اساس آمارهای منتشرشده در هفت ماهه نخست سال، باوجود بسته‌ بودن چهار ماهه سایت ثبت سفارش، حدود ۴۹هزار خودرو از طریق گمرک وارد کشور شده که ۲۴هزار خودرو از این تعداد با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی به ارزش ۶۲۵‌ میلیون دلار به کشور راه پیدا کرده است. واردات این نوع خودرو به لحاظ تعداد با رشد ۱۰هزار عددی و به لحاظ ارزش با رشد ۵۴درصدی مواجه شده است.
جالب اینجاست که حدود ۱۵ درصد از خودروهای وارداتی ازجانب دو خودروسازبزرگ داخلی وارد کشور شده اند.
بنابراین، چنین مسئله ای نشان می دهد که عده ای با اطلاع از بسته شدن ثبت سفارش ها، خودروهای زیادی را وارد و احتکارکرده اند تا پس ازافزایش قیمت وارد بازارکنند.
درحالی واردات خودرو در سال جاری افزایش داشته که وزارت صنعت، معدن و تجارت می گوید: در راستای حمایت از تولید داخل و جلوگیری از ورود کالاهایی که نمونه داخلی در کشور موجود است، به منظور توسعه و ارتقا جایگاه خودروسازی در کشور دست به بستن سامانه ثبت سفارش خودرو های وارداتی زده. اما رئیس انجمن واردکنندگان خودرو می گوید: این اقدام وزارت صنعت جزء برهم زدن تعادل بازار و دادن رانت چندباره به خودروسازان داخلی برای فروش خودرهای بی کیفیت خود در بازار انحصاری و غیر رقابتی نتیجه ای دربرنداشته است.
فرهاد احتشام زاد می گوید: تولید مشترک و راه اندازی خطوط تولید خودروهای روز جهان مستلزم فراهم کردن زیرساخت ها و شرایطی است که سرمایه گذارخارجی تشویق شود، درایران سرمایه گذاری کند. حال چگونه ممکن است وقتی دولت صرفا از عوامل تنبیهی استفاده می کند و حتی از وارد کنندگان رسمی خودرو که بخش خصوصی محسوب می شوند ، حمایت نمی کند، سرمایه گذاران خارجی تشویق به ورود به بازار ایران شوند.
احتشام زاد با اشاره به اینکه بازار خودرو ایران تنها یک درصد از بازار جهانی خودرو را تشکیل می دهد می گوید: با وجود تصورموجود سرمایه گذاری برای بسیاری از خودروسازان بزرگ جهان در ایران ، چندان مقرون به صرفه نیست و جلوگیری ازواردات خودروهای روز جهان با هدف تولید درداخل ، یک اقدام بی نتیجه است. اقدامی که درنهایت بازار ایران را دودستی تقدیم خودروسازان چینی و شرکت های دست چندم اروپایی نظیر شرکای فعلی دو خودروساز داخلی می کند تا خودروهای ازرده خارج خود را به ترفندهای مختلف درایران به فروش برسانند.
وی اقدام دولت در بستن راه های واردات خودرو قبل از راه اندازی خطوط مونتاژ و تولید مشترک را یک اقدام بی نتیجه وبرهم زننده تعادل بازارمی داند.
دلیل دیگر دولت برای جلوگیری از واردات خودرو، شرایط ارزی کشور است. آنجاکه مجتبی خسروتاج معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در جمع خبرنگاران اظهارمی کند: سیاست ها با توجه به شرایط اقتصادی متفاوت خواهد بود و الان در زمانی قرار داریم که مدیریت منابع ارزی از اهمیت بالایی برخوردار است . به همین جهت باید در خصوص واردات حساسیت بیشتری داشته باشیم، بویژه در خصوص کالاهایی که مشابه داخلی دارند.
وی می افزاید: دلیل بسته شدن سامانه ثبت سفارش خودرو حجم بالای تقاضا واردات خودرو در اواخر سال گذشته و ابتدای امسال بود، به همین دلیل از تیرماه تصمیم گرفتیم که این سامانه بسته شود که البته با شکایت انجمن واردکنندگان خودرو نیز مواجه شدیم.
اما همین اظهارات باردیگر امید برای بازشدن سامانه ثبت سفارش خودرو را کم رنگ کرد تا بازار دوباره دچار نوسان شود. تا جاییکه برخی از خودروها تنها در ۲۰ روز اخیر افزایش قیمت ۲۰۰ درصدی داشتند.
غفوری یکی از فعالان این صنف در خصوص افزایش قیمت ۲۰۰ درصدی خودروهای وارداتی اظهار می کند: طی ۱۵ روز اخیر قیمت اکثر خودروهای وارداتی دستخوش تغییر قرار گرفته و شرکت های وارد کننده، دست به بالا بردن قیمت خودرو زده اند.
وی بابیان اینکه این مسئله رکودی را دربازارحاکم کرده و بخش زیادی از فروشندگان اتومبیل ازاین رکود متضرر شده اند می گوید: با وجود افزایش قیمت ها نه فروشندگان خودرهای خود را می فروشند و نه خریداران رغبتی به خرید نشان می دهند، زیرا فروشنده منتظر است تا قیمت افزایش یابد و خریدار هم به این امید نشسته تا این حباب ازبین برود. این فعال بازار خودرور درپاسخ به سئوالی درخصوص اینکه سود اصلی از افزایش قیمت خودورهای وارداتی به جیب چه کسانی می رود می گوید: سود اصلی به جیب نمایندگان رسمی و دلالانی می رود که خودروهای زیادی را دربازار خریداری کرده و آنها را احتکار کرده اند.چون براساس قانون یک سالی است که جز نمایندگان رسمی ، کسی مجوز واردات خودرو ندارد.
این اظهارات به مصوبه دی سال گذشته اشاره دارد. زمانی که جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری، دستورالعملی را با هدف کنترل واردات خودرو ارائه داد. در این دستورالعمل از وزارت صنعت، معدن و تجارت این کشور خواسته شده بود که از واردات خودرو و دیگر کالاهای سرمایه‌ای با دوام از سوی شرکت‌هایی که فاقد نمایندگی مجاز و خدمات پس از فروش هستند، جلوگیری کند. این مسئله به زعم واردکنندگان ،نمایشگاه داران و واردکنندگان جزء یعنی تشکیل بازار انحصاری واردات خودرو .
موضوعی که غفوری ، فعال بازارخودرو نیز به آن اشاره می کند و باتوجه به این مصوبه معتقد است دراین بازار انحصاری نمایندگی ها هرکاری که بخواهند انجام می دهند و به هیچ کس هم پاسخگو نیستند.
درهمین ارتباط یکی دیگر از نمایشگاه داران خیابان شهید بهشتی هم می گوید: خودرو های ولوو XC90، بی ام و X4 و لکسوس NX طی ۲۰ روز اخیر به ترتیب ۲۵۰، ۲۰۰ و ۱۰۰ میلیون تومان گران تر شده اند و در این بین عرضه کننده و مصرف کننده، متضرر این افزایش قیمت نجومی می شوند.
این فعال صنف می افزود: قیمت خودروهای داخلی هم به دنبال افزایش قیمت نمونه‌های وارداتی، بالا رفته و این اتفاق های کم سابقه در بازارخودرو نشان می دهد دستی درحال مهندسی بازار با هدف سودهای کلان و مافیایی است.
این حرف های نمایشگاه داران تهرانی مورد تایید دبیر انجمن واردکنندگان خودرو نیز قرارمی گیرد . مهدی دادفر با اعلام اینکه دولت غیر قانونی سامانه ثبت سفارش خودرو را بسته است می گوید: عامل اصلی بازارآشفته خودروهای وارداتی وزارتخانه صمت است اما پرسش این است که منفعت این افزایش قیمت سهم چه کسانی خواهد شد؟
وی باتاکید براینکه رشد قیمت خودرو توجیه اقتصادی ندارد می گوید: اتفاقاتی که این اواخر در بازار خودرو رخ می‌دهد، به‌هیچ‌وجه معقول نیست. به نظر می‌رسد اوضاع از کنترل خارج شده و درست به همین دلیل است که کسی مسئولیت آن را به عهده نمی‌گیرد.
دادفر می افزود: اینکه خودرویی طی ۱۰-۱۵ روز چیزی حدود ۵۰ میلیون گران می‌شود، چه معنای اقتصادی دارد، آیا غیر از این است که جریان مهندسی شده ، پیش می‌رود؟وی ادامه می دهد: اگر دولت به بهانه حمایت ازتولیدداخلی یا سامان دهی بازارارز تصمیم به بستن ثبت سفارش کرده ، به هیچ کدام ازاهدافش نرسیده و این اقدام نتیجه ای جزء آشفتگی کنونی نداشته است.
وی بااعلام اینکه سال گذشته ۵۶هزار خودرو به ارزش یک میلیارد و چهارصد میلیون دلار وارد کشور شده می گوید: این میزان نسبت به کل صادرات سال گذشته که ۶۳ میلیارد دلاربوده ، حدود ۳ درصد است .این یعنی اینکه تنها سه درصد ازارز کشورصرف واردات خودرو شده که این درصد پایین نمی تواند اثری در ساماندهی بازار ارز داشته باشد.
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اعلام اینکه توجیه ساماندهی بازار ارز برای بستن سامانه ثبت سفارش خودرو پذیرفتنی نیست می گوید: دولت اگر عزم جدی برای جلوگیری از خروج ارز دارد، واردات سیگاریا کالاهای غیر ضروری مثل حیوانات خانگی ، اسباب بازی و لوازم آرایشی را متوقف کند.
با این حال ، اگرچه بسیاری ازمردم و طبقات متوسط وپایین جامعه ، خود را مشتریان این نوع خودروها نمی دانند ونسبت به افزایش قیمت آنها بی تفاوتند، اماباید توجه داشت خودرو یک کالای اساسی است و افزایش قیمت آن غیر مستقیم بر هزینه خانوارهای ایرانی اثرگذارخواهد بود.
درهمین رابطه فرهاد احتشام زاد رئیس فدراسیون واردات اتاق بازرگانی ایران، می گوید: خریداران خودروهای وارداتی افرادی با درآمد بالا ، نظیر فعالان بازار ، پزشکان صاحبان مشاغل خدماتی و ….هستند که معمولاعرضه کننده کالا و خدمات هستند. بنابراین اگر این افراد ناچار خودرو خود را گران بخرند، این هزینه اضافی را با گران کردن خدمات و کالاهای خود جبران می کنند. بنابراین غیر مستقیم هزینه افزایش قیمت خودروهای وارداتی از جیب من وشما پرداخت می شود.
باهمه این اوصاف و با تمامی واکنش های ضد ونقیض ازسوی فعالان بازار وهمچنین از طرف مسئولان دولتی ، اکنون ساماندهی واردات خودرو به مرحله جدید خود رسیده است. آن طور که وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده است طرح جدید برای واردات خودرو آماده شده و حالا روی میز هیئت دولت در انتظار تصویب اعضای کابینه است.
بنابراین باید منتظر ماند ودید، بالاخره دولت چگونه بازارآشفته خودرو را ساماندهی خواهدکرد؟

 

بازگشت به بخش اخبار