۱۳۹۶/۱۲/۲۲

زیان ۸۰۰ میلیارد تومانی واردکنندگان خودرو/ تخلف در واردات ۱۹ هزار خودرو در حال پیگیریست

 

 

رییس انجمن واردکنندگان خودرو گفت: زیان هنگفتی به واردکنندگان خودرو براثر بسته شدن سایت ثبتارش وارد شده که مبلغ آن ۸۰۰ میلیارد تومان برآورد می شود.

 

به گزارش خبرنگار خودروکار، کوروش مرشد سلوک امروز درنشستی خبری با بیان اینکه همه برندها با توجه به دستورالعمل جدید واردات خودرو متضرر شده اند، تصریح کرد: انجمن نسبت به همه اتفاقات واکنش نشان می دهد اما نظرات ما شنیده نمی شود و در تصمیمات دولت تاثیر ندارد.

 

مرشد سلوک همچنین درباره سهم واردات خودرو در سال آینده، گفت: پیش بینی ما همان ۷۰ هزار خودرو است که با احتساب تولید خودرو یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو، همان سهم ۵ درصد از میزان بازار است.

 

او ادامه داد: بیش از ۸۰۰ میلیون تومان به واردکنندگان ظرف این مدت وارد شده است که همه این زیان ناشی از بی تدبیری دولت است.

 

فرهاد احتشام زاد، نایب رییس انجمن واردکنندگان نیز در این نشست با بیان اینکه از دی ماه سال گذشته تاکنون ۱۴ دستورالعمل برای واردات خودرو تصویب شده، اظهار کرد: تعطیلی گری مارکت موجب شد ۴۰ درصد بیشتر از حد مجاز هرسال ثبت سفارش در آخرین لحظات توسط گری مارکت انجام شود. افزایش میزان استانداردها، دوبرابر شدن میزان اسقاط خودرو توسط واردات، دستورالعمل جدید قیمت گذاری، حذف مشوق مصرف سوخت و دستورالعمل جدید از جمله آنهاست.

 

او افزود: مالیات ویژه بردرآمد واردکنندگان که ۶۰ درصد درآمد واردکنندگان را شامل می شود نیز توسط مجلس به تصویب رسید. از سوی دیگر ثبت سفارش از ترکیه، امارات و هند باید با انتقال ارز همراه باشد، همه این تصمیمات غلط ناشی از ناکارآمدی و بی تدبیری دولت است.

 

احتشام زاد تصریح کرد: نسل کشی بخش خصوصی در حال اتفاق است، با این حال  رای دیوان عدالت اداری هم توسط دولت اجرا نمی شود.

 

او درپاسخ به پرسش خودروکار مبنی براینکه چطور ۱۹ هزار خودرو به صورت غیرقانونی وارد کشور شده است؟ توضیح داد: ثبت سفارش هایی تمدید شده که مجوز نداشته یا خودروهایی ترخیص شده که ثبت سفارش آنها به صورت کامل انجام نشده است.

 

احتشام زاد افزود: ما می دانیم چه کسانی تخلف کرده اند و ظرف این مدت نهایت همکاری با نهادهای نظارتی را انجام داده ایم، تعلیق ۱۰۰ کارت بازرگانی نمونه ای از پیگیری  های ما است.

 

در ادامه این نشست، مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان نیز بیان کرد: در طول این مدت ما با تخلفات مختلفی مواجه شدیم حتی به ما پیشنهاداتی ارائه می شد که در زمان بسته بودن سایت ثبتارش به ازای ۵ تا ۲۰ میلیون تومان ثبت سفارش برای ما انجام شود.

 

او افزود: تصمیمی که دولت گرفته موجب فساد شده و جالب اینجاست که ما را تحت فشار قرار میدهند که ساکت بمانیم.

بازگشت به بخش اخبار