۱۳۹۶/۰۷/۰۳

توقف ثبت سفارش باعث بروز بحران در بازار خودروهای وارداتی شده است

 

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو گفت: متاسفانه بسته شدن سایت ثبت سفارش و انتظار برای صدور دستورالعمل ، باعث بروز بحران در بازار خودروهای وارداتی شده است.

برنامه “صبح و گفت و گو” رادیو گفت و گو با موضوع دلایل توقف ثبت سفارش برای واردات خودرو ، با حضور احمد رضا رعنایی نایب رئیس هیئت مدیره انجمن تخصصی همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودروی کشور و فرهاد احتشام زاد رئیس انجمن واردکنندگان خودرو روانه آنتن شد.

فرهاد احتشام‌زاد در آغاز با بیان اینکه سایت ثبت سفارش بسته است، گفت: در قانون مطابق ماده ۲۲ لایحه احکام دائمی آمده است برای کنترل و مدیریت واردات به جز احتساب نظام تعرفه ای، شرایط دیگری میسر نیست و این موضوع تا برنامه پنجم وجود داشته است.

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو افزود: متاسفانه بسته شدن سایت ثبت سفارش و انتظار برای صدور دستورالعمل که از نظر قانونی دارای وجاهت قانون عادی نیست، کار دور از ذهن است که باعث بروز بحران در بازار خودروهای وارداتی شده است.

وی به تعرفه واردات خودرو اشاره کرد و اظهار داشت: تعرفه واردات خودرو همیشه ۴۰ درصد است و ردیف دیگری برای واردات آمبولانس داریم که پنج درصد است و این تعرفه ها همیشه ثابت است. البته تعرفه برای خودروهای بالای دو هزار سی سی بالای ۵۵ درصد است.

احمدرضا رعنایی در ادامه با بیان اینکه هر تصمیم سریع و آنی، آثار و عواقبی دارد که می تواند برای مردم و کشور مسائل سویی را در پی داشته باشد، اظهار داشت: احتمال این است که وزارت صنعت با روی کار آمدن وزیر جدید، برنامه ریزی خاصی را روی واردات خودرو انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه ایران باید به سازمان جهانی تجارت بپیوندد، گفت: این مهم نیازمند تثبیت نظام تعرفه ای است و برای خودرو و قطعات خودرو باید این روند انجام شود. در این راستا تصمیم برای قطع سفارش، آثار سوئی برای واردکنندگان خودرو خواهد داشت و حتما باید هماهنگی با واردکنندگان خودرو و قطعات صورت می گرفت.

نایب رئیس هیئت مدیره انجمن تخصصی همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودروی کشور ابراز داشت: بر اساس اعلامی که از سوی وزارت صنعت صورت گرفته، ممکن است تعرفه قطعات یدکی تا چهار سال ثابت بماند که این تصمیم بدون هماهنگی با انجمن ها و مسئولین این صنف گرفته شده و اعلام شده است که این مسئله می تواند اثرات مخربی برای تولید قطعات یدکی در داخل کشور داشته باشد.

 

بازگشت به بخش اخبار