۱۳۹۷/۰۵/۰۲

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفت‌وگو با فارس خبرداد بلاتکلیفی ۱۵ هزار دستگاه خودرو در گمرک با بخشنامه ارزی دولت

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفت‌وگو با فارس خبرداد بلاتکلیفی ۱۵ هزار دستگاه خودرو در گمرک با بخشنامه ارزی دولت

مهدی دادفر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد افزایش مهلت ترخیص خودرو از گمرک، گفت: انجمن واردکنندگان خودرو طی بیانیه‌ای تقاضا و پیشنهادات خود را به عنوان راهکار برون رفت از فضای فعلی و شکستن حباب قیمت خودرو، تقدیم دولت کرد.
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو افزود: بنابراین طی این بیانیه خواستار شدیم تا عرضه خودرو از طریق ادامه روند ثبت سفارش و خروج خودروهای متوقف در گمرکات که بالغ بر ۱۵ هزار دستگاه خودرو بود، افزایش یابد.
وی با بیان اینکه هنوز تصمیمی در مورد ادامه ثبت سفارش واردات خودرو اتخاذ نشده است، گفت: بنابر مصوبه جدید هیات وزیران، مصوب شد تا مهلت ترخیص خودروهای داخل گمرکات در صورت داشتن ثبت سفارش معتبر از ۳ ماه به ۶ ماه افزایش یابد.
دادفر با اشاره به اینکه ترخیص این خودروها پس از تصمیم اخیر ارزی دولت، با مشکل مواجه شده است، گفت: واردکنندگان این خودروها قبل از بخشنامه‌ اخیر ارزی دولت تمام یا بخشی از ارز مورد نیاز برای واردات این خودروها را پرداخته‌اند که اگر تمهیداتی اندیشیده شود تا این خودروها با پرداخت حقوق و عوارض گمرکی ترخیص شوند، تاثیر مثبتی در بازار خواهد گذاشت.
وی افزود: البته برای ترخیص این خودرو‌ها براساس مصوبه اخیر ارزی دولت، مشکلات دیگری نیز پیش خواهد آمد، زیرا براساس مصوبات ارزی باید مسیر تامین ارز حاصل از واردات مشخص باشد، یعنی واردکننده باید درخواست واردات خود را در سامانه نیما ثبت کرده باشد و از این طریق ارز را تامین کرده باشد و یا اینکه از بازار ثانویه ارز تامین کند.
دادفر اظهار داشت: از آنجا که ثبت سفارش این خودروها مربوط به قبل از بخشنامه‌ ارزی دولت در فروردین ماه ۹۷ است، بنابراین، این وارد کنندگان عملا امکان تامین ارز از سامانه نیما که در اواخر فرودین راه‌اندازی شد، یا بازار ثانویه که چند روز پیش شروع به کار کرد، را ندارند.
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اظهار داشت: مساله دوم این است که با ممنوعیت واردات خودرو اصلا امکان تامین ارز برای این واردکنندگان که بخشی از بدهی خود را به فروشنده خارجی نپرداخته‌اند، وجود ندارد، زیرا این واردکنندگان نه خود امکان تامین ارز را دارند و نه می‌توانند ارز را از سامانه نیما و بازار ثانویه تامین کنند.
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو افزود: با این شرایط اکنون ۱۵ هزار دستگاه خودرو در گمرکات بلاتکلیف مانده است که براساس مصوبه مذکور هیات وزیران مهلت ترخیص آنها از ۳ به ۶ ماه افزایش یافته است .
وی با تاکید بر اینکه تاریخ قبض انبار این خودروها در گمرک و تاریخ ثبت سفارش آنها معلوم است، گفت: بنابراین دولت برای ترخیص این ۱۵ هزار دستگاه خودرو بلاتکلیف مانده در گمرکات تدابیری اتخاذ کند، تا هم واردکنندگان از بلاتکلیفی خارج شوند و هم واردات این خودروها تا حدودی بازار را به آرامش برساند.

بازگشت به بخش اخبار