۱۳۹۷/۰۲/۲۹

اخذ هزینه لوکس ترین خودروهای جهان از جیب خریداران ارزان ترین خودروها

 چکش کاری های نهایی طرح ساماندهی بازار خودرو؛

پرشین خودرو: طرح ساماندهی بازار خودرو، موجب شفافیت در عملکرد دولت در حوزه خودروهای وارداتی شده و می تواند به عنوان برنامه ای منسجم در خصوص بازار خودروهای وارداتی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، اوایل اردیبهشت ماه بود که با امضای ۲۱۶ نماینده مجلس، یک فوریت طرح تعیین ضوابط حقوق ورودی خودروهای سواری وارداتی و ساماندهی بازار خودرو در جلسه علنی مجلس به تصویب رسید.

یک فوریت این طرح در حالی به تصویب نمایندگان رسید که پیش از آن ۲۱۷ نماینده مجلس درخواست رسیدگی به دو فوریت طرح ساماندهی بازار خودرو را امضاء کردند و حال با گذشت نزدیک به یک ماه از تصویب یک فوریت این طرح، اظهارات مختلفی در خصوص تبعات این طرح و یا حذف آن از سوی کارشناسان و نمایندگان مجلس مطرح می شود البته برخی سخنان ضد و نقیض در حالی مطرح می شود که در حال حاضر اعضای کمیسیون صنایع مجلس در حال بررسی و ارزیابی فوریت بعدی این طرح برای ارائه به صحت علنی مجلس هستند.

مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو، با اشاره به برخی از اظهارات در خصوص احتمال حذف طرح ساماندهی بازار خودرو گفت: برخلاف نظراتی که این روزها عنوان می شود طرح ساماندهی بازار خودرو به طور قطع به نتیجه خواهد رسید.

وی با توجه به جلسات متعدد کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انجمن واردکنندگان خودرو، تصریح کرد: طرح تعیین ضوابط حقوق ورودی خودروهای سواری وارداتی و ساماندهی بازار خودرو ضمن اینکه مطابق با سیاست های کلی نظام تنظیم شده، بلکه طرح بسیار جامعی برای دستیابی به اهداف موضوع واردات خودرو کشور در راستای اسناد بالادستی است.

به گفته دادفر، طرح ساماندهی بازار خودرو، علاوه بر اینکه موجب شفافیت در عملکرد دولت در حوزه خودروهای وارداتی می شود می تواند به عنوان برنامه ای منسجم در خصوص بازار خودروهای وارداتی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

وی تاکید کرد: طرح ساماندهی بازار خودرو که در چند هفته اخیر یک فوریت آن به تصویب نمایندگان مجلس رسید حداقل یک تا سه ماه فرصت دارد تا فوریت بعدی آن در کمیسیون های تخصصی بررسی و در صحن علنی مطرح مجلس به تصویب برسد. بنابراین با توجه به بررسی ها و جلسات مختلفی که در این زمینه برگزار شده است، این طرح قابل انتفاع نبوده و قطعا به تصویب خواهد رسید.

جامعیت و پختگی در واردات از نقاط قوت طرح ۲فوریتی ساماندهی بازار خودرو
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در ادامه با توجه به مزیت های دو فوریتی بودن این طرح، اضافه کرد: یک فوریت دیگر این طرح همچنان در دست کمیسیون صنایع در حال بررسی می باشد که از نقاط قوت این طرح است چرا که موجب می شود نمایندگان در کمیسیون های مختلف تخصصی ایرادات و اشکالات مختلف طرح را بررسی و عنوان کنند تا توسط کارشناسان مختلف رفع اشکال و طرح از جامعیت و پختگی بیشتری برخوردار شود.

دادفر با اشاره به تلاش و پیگیری جدی کمیسیون صنایع مجلس برای به نتیجه رسیدن این طرح، افزود: با توجه به پیگیری های مجلس هر گونه حذف طرح ساماندهی بازار خودرو اصلا قابل تصور نیست بلکه با فعالیتی که از سوی ریاست کمیسیون صنایع و همچنین رئیس کارگروه خودرویی کمیسیون صنایع مجلس در حال انجام است، قطعا به تصویب خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه تاکنون نگاه جامعی به موضوع خودرو در کشور نداشته ایم ، به برخی اظهارات کارشناسان در خصوص تاثیر منفی طرح ساماندهی بازار خودرو بر بازار ارز پرداخت و گفت : این طرح نمی تواند تاثیرات منفی را بر بازار به دنبال داشته باشد بلکه معتقدم این طرح تاثیر مثبتی بر هزینه خانوار در تامین خودرو داشته و موجب ایجاد فضای رقابتی بین تولید داخل و واردات خواهد شد، ضمن اینکه این طرح از منطق ریاضی پیروی می کند تا قیمت خودرو وارداتی در یک معادله و فرمول به نسبت قیمت خودرو داخلی قرار گیرد.

بستری برای ایجاد تعادل در بازار تقاضای خودروهای داخلی و وارداتی
دبیر انجمن واردکنندگان تاکید کرد: این طرح از آنجا که تببین می کند که چه کسانی می توانند در حوزه خودرو فعالیت کنند عملا میزان فعالیت افراد در این بخش از سوی دستگاه های اجرایی قابل رصد و نظارت است.

دادفر همچنین به تاثیر موارد فوق در این طرح و کاهش نرخ تعرفه بر بازار خودروهای داخلی پرداخت و اظهار داشت: بر خلاف برخی نظرات، این طرح با توجه به کاهش تعرفه ها نه تنها موجب افزایش تقاضا نخواهد شد بلکه موجب ایجاد تعادل در بازار تقاضای تولید داخل و وارداتی می شود.

به گفته وی، امروز هزینه لوکس ترین خودروهای جهان برای خرید ارزان ترین خودروهای جهان از جیب مردم بدست می آید و از این رو طرح ساماندهی بازار خودرو به دنبال این است که این معضل را حل کند

بازگشت به بخش اخبار